EstuariumW
Estuarium

Estuarium – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.

Carrick RoadsW
Carrick Roads

Carrick Roads – zatoka w Anglii, położona na południowym wybrzeżu Kornwalii, niedaleko Falmouth o pochodzeniu riasowym. Zasila ją rzeka Fal. Jest żeglowna od Falmouth do Truro. Zatokę przecina prom łańcuchowy King Harry Ferry. Naturalny port, jaki tworzy zatoka, uważany jest za jeden z najdłuższych tego typu na świecie. Portem zarządza Falmouth Harbour Commissioners, powołana przez parlament brytyjski w roku 1870. Na wschodnim wejściu do zatoki zbudowano w 1835 roku latarnię morską St Anthony.

Zatoka ChesapeakeW
Zatoka Chesapeake

Zatoka Chesapeake – zatoka na Oceanie Atlantyckim, największe estuarium w Stanach Zjednoczonych, położone w stanach Wirginia i Maryland. Ma powierzchnię ok. 11 600 km², długość ok. 300 km, a jej największa szerokość wynosi ok. 50 km w pobliżu ujścia rzeki Potomak. Jej dorzecze ma powierzchnię ponad 166 tys. km². Od Atlantyku oddziela ją półwysep Delmarva.

East RiverW
East River

East River – cieśnina (estuarium) znajdująca się w granicach administracyjnych Nowego Jorku, łącząca Upper New York Bay z Long Island Sound oraz inną cieśniną – Harlem River, poprzez którą ma dostęp do rzeki Hudson. Oddziela Long Island od Manhattanu i Bronxu.

Estuaire du GabonW
Estuaire du Gabon

Estuaire du Gabon – położone w północno-zachodnim Gabonie wspólne, szerokie estuarium rzek Komo oraz Ebe, których wody wpadają tu do Zatoki Gwinejskiej. Estuarium to nazywane jest także rzeką Gabon. Otaczająca je prowincja Gabonu nazywa się Estuaire.

Firth of ForthW
Firth of Forth

Firth of Forth – zatoka Morza Północnego w Szkocji. Wcina się 80 km w ląd, ma wejście o szerokości 40 km i osiąga głębokość do 46 m. Połączona jest kanałem śródlądowym z zatoką Firth of Clyde. Główny port Edynburg.

Zatoka HangzhouW
Zatoka Hangzhou

Zatoka Hangzhou – płytka, długa na ponad 100 km część Morza Wschodniochińskiego, stanowiąca estuarium Qiantang Jiang, ciągnąca się pomiędzy portami Szanghaj a Ningbo. Jest to miejsce największych pływów na świecie, dochodzących do 10 m. Zbudowano tutaj 35-kilmetrowy most przez zatokę Hangzhou.

HumberW
Humber

Humber – estuarium rzek Ouse i Trent na wschodnim wybrzeżu Anglii, uchodzące do Morza Północnego. Długość 64 km, szerokość w najszerszym miejscu 13 km, wysokość pływów do 6,5 m. Główne porty nad Humber: Kingston upon Hull, Grimsby, Immingham.

La Plata (estuarium)W
La Plata (estuarium)

La Plata – olbrzymie estuarium, powstałe z połączenia ujściowych odcinków rzek Parany i Urugwaj do Oceanu Atlantyckiego.

Lough FoyleW
Lough Foyle

Lough Foyle – zatoka na granicy Republiki Irlandii i Irlandii Północnej, na wschód od półwyspu Inishowen. Geologicznie jest to estuarium rzeki Foyle.

Zatoka OnemenW
Zatoka Onemen

Zatoka Onemen – estuarium rzeki Anadyr w azjatyckiej części Rosji.

Orwell (rzeka)W
Orwell (rzeka)

Orwell – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Suffolk, stanowiąca dolny, pływowy odcinek rzeki Gipping. Jej zasadniczą część stanowi estuarium, uchodzące do Morza Północnego.

Sierra Leone (rzeka)W
Sierra Leone (rzeka)

Sierra Leone – rzeka, lub estuarium rzek Rokel i Port Loko, uchodząca do Oceanu Atlantyckiego, w Sierra Leone. Znajduje się nad nią stolica kraju – Freetown – oraz miasto portowe Pepel. Liczy 40 km długości i od 6 do 16 km szerokości.

The WashW
The Wash

The Wash – estuarium i zatoka na wschodnim wybrzeżu Anglii, zasilane wodami rzek Witham, Welland, Nene oraz Great Ouse. Zbliżone kształtem do kwadratu. Jest jednym z największych spośród estuariów Wielkiej Brytanii.

Żyronda (estuarium)W
Żyronda (estuarium)

Żyronda – lejkowate ujście Garonny i Dordogne do Zatoki Biskajskiej. Obie rzeki łączą się ze sobą tuż poniżej centrum Bordeaux. Żyronda ma około 65 km długości, 3-11 km szerokości i powierzchnię 635 km², co czyni z niej największe estuarium w Europie zachodniej. Ze względu na bardzo silne prądy pływowe żegluga na wodach Żyrondy wymaga szczególnej ostrożności.