
Aleja gwiazd, sala lub salon sław, galeria sławy, ściana chwały – forma upamiętnienia osób szczególnie zasłużonych na jakimś polu lub w jakiejś dziedzinie. W zależności od okoliczności może przybrać formę izby pamięci czy innego pomieszczenia wypełnionego pamiątkami związanymi z wyróżnionymi postaciami, bądź też ściany bądź chodnika, w których umieszczono tablice upamiętniające konkretne postaci.

Aleja Gwiazd Sportu – pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym. Powstała z inicjatywy Jerzego Szczepankowskiego, Macieja Baranowskiego oraz burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona.

Aleja Gwiazd – aleja gwiazd wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierająca ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
Bursztynowa Promenada Gwiazd – aleja dziedzińca Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na Ołowiance, honorująca wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z Polski i zagranicy, istniejąca od 2006. Podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odbywa się ceremonia odsłonięcia nietypowych "autografów" kiedy to artyści symbolicznie odciskają swoje dłonie w brązie, skopiowane potem i zamontowane na słupie autorstwa prof. Adama Myjaka znajdującym się w Gdańsku, mieszczącym odciski 108 artystów. Aleja jest projektem kierownictwa Festiwalu Gwiazd i władz Gdańska.

Bydgoska Aleja Autografów – zbiór płaskorzeźb wmurowanych w nawierzchnię ulicy Długiej w Bydgoszczy, między ulicami Jana Kazimierza i Stefana Batorego, przedstawiających odwzorowane w granicie podpisy osób zasłużonych dla Bydgoszczy. Pierwszy autograf został wmurowany w 2007 roku. Podpisy osób odwzorowuje bydgoski artysta Michał Kubiak. Uroczystość odsłonięcia odbywa się zazwyczaj 6 grudnia, w dniu święta patrona miasta, św. Mikołaja.
Centrum bałtyckie w Chłapowie – pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym. Powstała z inicjatywy Szczepana Krokowskiego, Tomka Borkowskiego oraz burmistrza Jastarni Tyberiusza Zygmunta Narkowicza.
Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie – zespół replik medali sportowych, znajdujący się w Dziwnowie, przy ulicy Reymonta, między ulicami Mickiewicza a Sienkiewicza. Pierwsze mosiężne repliki medali odsłonięto w 2002 roku.

Teatr Chiński Graumana – kino położone przy 6925 Hollywood Boulevard w Hollywood.

Aleja Gwiazd w Krakowie – aleja gwiazd umiejscowiona na bulwarze Czerwieńskim w Krakowie, pod wzgórzem wawelskim.
Łódzka Aleja Gwiazd – aleja w Łodzi, znajdująca się w ulicy Piotrkowskiej między ulicami 6 Sierpnia i gen. Romualda Traugutta a pasażem Artura Rubinsteina.

Promenada Gwiazd – aleja gwiazd w Międzyzdrojach powstała w 1996, kiedy podczas Festiwalu Gwiazd pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach.

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki – aleja znajdująca się w Opolu, między ratuszem a kamieniczkami po wschodniej stronie Rynku powstaje od 2004 roku. Jej inicjatorami są Janusz Kowalski, Jerzy Golczuk i Joanna Wanot-Stauffer z Fundacji Stolicy Polskiej Piosenki.

Promenada Mistrzów – aleja znajdująca się na Monte Carlo w Księstwie Monako. Eksponuje ona odciski stóp najlepszych piłkarzy na świecie, nagrodzonych The Golden Foot. Są one wykonane z materiału przypominającego złoto. Została stworzona na wzór Alei Gwiazd w Hollywood.

Piernikowa Aleja Gwiazd w Toruniu – pomysł mieszkańców Torunia uhonorowywania najsłynniejszych torunian i osób związanych z Toruniem, poprzez umieszczenie odlewu podpisu znanego torunianina na trotuarze. Pomysł znalazł się w Strategii Miasta Torunia w 2001 roku.

Toruńska Aleja Sportu Żużlowego – forma upamiętniająca osoby szczególnie zasłużone dla toruńskiego sportu żużlowego.