Cape Barren (wyspa)W
Cape Barren (wyspa)

Cape Barren – druga co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Furneaux w Cieśninie Bassa o powierzchni. Należy do Australii, jest częścią stanu Tasmania. Jej najwyższym wzniesieniem jest Mount Munro.

Clarke IslandW
Clarke Island

Clarke Island – trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Furneaux w Cieśninie Bassa. Należy do Australii, jest częścią stanu Tasmania. Leży na południe od wyspy Cape Barren. Zajmuje powierzchnię 82 km².

Wyspa FlindersaW
Wyspa Flindersa

Wyspa Flindersa – wyspa w cieśninie Bassa położona 20 km w kierunku północno-wschodnim od Tasmanii. Jest to największa wyspa w archipelagu Wysp Furneaux.

FriarsW
Friars

Friars – grupa czterech wysp, zbudowanych z diabazu, o łącznej powierzchni około 17 ha. Położone u południowo-wschodniego wybrzeża Tasmanii (Australia) i wchodzą w skład archipelagu wysp Actaeon, który zlokalizowany jest na południowym krańcu Kanału d’Entrecasteaux, koło wyspy Bruny. Wyspy Friars położone są na terenie Parku Narodowego South Bruny.

Wyspy FurneauxW
Wyspy Furneaux

Wyspy Furneaux – grupa 52 wysp we wschodniej części cieśniny Bassa. Administracyjnie należy do stanu Tasmania. Jej nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego odkrywcy Tobiasa Furneaux, który badał te tereny w 1773 r. dowodząc statkiem „Adventure” w czasie drugiej podróży Cooka w latach 1772-74.

Hippolyte RocksW
Hippolyte Rocks

Hippolyte Rocks – mała wyspa granitowa, o powierzchni 5,3 ha. Położona u południowo-wschodnich wybrzeży Tasmanii, klify zlokalizowane na wyspie osiągają wysokości 65 m. Hippolyte Rocks znajduje się na terenie Parku Narodowego Tasmana.

King (wyspa)W
King (wyspa)

King (wyspa) – wyspa w Cieśninie Bassa, w Australii (Tasmania).

Macquarie (wyspa)W
Macquarie (wyspa)

Macquarie – wyspa położona na południowych krańcach Oceanu Spokojnego, administracyjnie wchodząca w skład australijskiego stanu Tasmania. Znajduje się w odległości ok. 1450 km na południe od Australii i ok. 1500 na północ od Antarktydy, zaliczana jest do wysp subantarktycznych.

New Year IslandW
New Year Island

New Year Island – niewielka wyspa w Cieśninie Bassa, położona u północno-zachodnich wybrzeży wyspy King. W jej pobliżu znajduje się wyspa Christmas Island.

Schouten (wyspa)W
Schouten (wyspa)

Schouten – wyspa położona u wybrzeży Tasmanii na Morzu Tasmana oddalona 1,6 km na południe od Półwyspu Freycineta. Powierzchnia wyspy wynosi 28 km², w całości leży na terenie Parku Narodowego Freycineta.

Wyspa TasmanaW
Wyspa Tasmana

Wyspa Tasmana – owalna wyspa położona u południowo-wschodnich wybrzeży Półwyspu Tasmana na Tasmanii. Wyspa wchodzi w skład Parku Narodowego Tasmana. Na wybrzeżu występują klify zbudowane z diabazu; najwyższy punkt wyspy wynosi 300 m n.p.m., a średnia wysokość 280 m n.p.m. Położona jest tutaj Latarnia morska Tasmana oraz stacja meteorologiczna.

Wyspa Vansittart (Tasmania)W
Wyspa Vansittart (Tasmania)

Wyspa Vansittart, znana także jako Gun Carriage Island – granitowa wyspa o powierzchni 800 hektarów, w południowo-wschodniej Australii. Jest częścią położonej w Tasmanii Grupy Wysp Vansittart, leżącej we wschodniej Cieśninie Bassa pomiędzy Wyspą Flindersa a wyspą Cape Barren w grupie wysp Furneaux. Część terenów wyspy jest w prywatnych rękach, część jest dzierżawiona pod hodowlę bydła.

Wyspa BrunyW
Wyspa Bruny

Wyspa Bruny – wyspa położona u południowo-wschodniego wybrzeża Tasmanii, oddzielona od Tasmanii Kanałem d’Entrecasteaux. Wyspa podzielona jest na dwie części: północną i południową, które połączone są długim, wąskim przesmykiem. Na wyspie zlokalizowany jest South Bruny National Park oraz druga najstarsza latarnia w Australii – Cape Bruny – uruchomiona w 1838.