
Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, położony na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Wodospad miał status pomnika przyrody, obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kaskada Myi – wodospad w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach, w województwie dolnośląskim.

Kaskady Myi – wodospad w Sudetach Zachodnich, w województwie dolnośląskim.

Wodospad Łaby – wodospad górski w Sudetach Zachodnich w zachodniej części Karkonoszy. Należy do największych i najbardziej znanych czeskich wodospadów. Jego powstanie związane jest z erozją wsteczną Łaby. W 1828 r. zbudowano tutaj zbiornik z stawidłem, po wniesieniu opłaty można było obejrzeć wezbraną kaskadę wodospadu. Potem dobudowano także drewniane schody. Historyczna zapora ma 1 m wysokości, 8 m długości i 2 m szerokości. Od 1987 r. do dyspozycji turystów jest także mostek widokowy.

Wodospad Łomniczki, kaskady Łomniczki – wodospad górski w Sudetach Zachodnich we wschodniej części Karkonoszy.

Mumlavský vodopád – rząd kaskad potoku Mumlava w środkowej części jego biegu, ok. 1,5 km na wschód od Harrachova, w Karkonoszach, w Czechach. Potok spływa po granitowych progach, z których najwyższy ma wys. ok. 10 m. W korycie rzeki woda i kamienie wytworzyły liczne kotły eworsyjne zwane Czarcimi Okami. Zimą wodospad często zamarza stając się lodospadem.

Wodospad Piszczaka – niewielki wodospad w polskich Karkonoszach, na potoku Piszczak, powyżej Kowar.

Wodospad Podgórnej – trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego dwiema kaskadami do kotła eworsyjnego. Po obu stronach wodospadu znajdują się granitowe urwiska o wysokości do 15 metrów. Dawniej poniżej wodospadu usytuowana była gospoda, dziś nieistniejąca.

Srebrne Kaskady – wodospad w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach, województwie dolnośląskim.
Wodospad Szklarki – drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. w granicach administracyjnych Piechowic.

Wodospad Huťský – wodospad w czeskich Karkonoszach, znajdujący się w stromej dolinie, która pokryta jest lasem świerkowo-bukowym. Jego szerokość wynosi od 0,5 do 3m, natomiast całkowite nachylenie 30 do 35º. Zarówno nazwa wodospadu jak i potoku Huťský pochodzi od pierwszej karkonoskiej huty szkła, która powstała w 1562 r. Po wykarczowaniu pobliskiego lasu huty zamknięto. Od 1625 r. rozpoczęto tutaj wydobycie srebra, miedzi i ołowiu. Wodospad Huťský i znajdujące się w pobliżu schronisko było w przeszłości celem wycieczek mieszkańców Rokytnice, którzy organizowali tutaj niedzielne zabawy taneczne.

Wodospad Panczawy – wodospad w czeskich Karkonoszach, który powstał na potoku Panczawa.

Wodospad Wrzosówki – wodospad w polskich Karkonoszach, na rzece Wrzosówce, powyżej Jagniątkowa.