Wielcy MogołowieW
Wielcy Mogołowie

Wielcy Mogołowie lub krótko Mogołowie – islamscy władcy północnych Indii w okresie od XVI do XIX wieku, pochodzący od Timurydów, jako linia odgałęziona.

AkbarW
Akbar

Dżalal ad-Din Muhammad Akbar, arab. جلال‏الدين محمّد اكبر – cesarz z dynastii Wielkich Mogołów w północnych Indiach w latach 1556–1605.

Akbar Szah IIW
Akbar Szah II

Akbar Szah II – cesarz Mogołów, panował w Indiach w latach 1806–1837, był synem Shah Alama II.

Alamgir IIW
Alamgir II

Alamgir II – cesarz Mogołów, panował w Indiach w latach 1754 i 1759, był synem Dżahandara Szaha.

AurangzebW
Aurangzeb

Aurangzeb, właściwie: Abu Muzaffar Muhi ad-Din Muhammad Aurangzeb Alamgir – szósty władca Imperium Mogołów w Indiach od 1658 do 1707. Rozszerzył granice imperium, jednak jego fanatyczne propagowanie islamu i prześladowanie innych religii przyczyniło się do osłabienia państwa.

BaburW
Babur

Zahir ad-Din Muhammad Babur – założyciel państwa Wielkich Mogołów. Wódz, polityk, protektor nauki i sztuki. Autor pamiętników Baburnama, traktatu o sprawowaniu rządów i utworów poetyckich.

Bahadur Szach IW
Bahadur Szach I

Bahadur Szach I, Szach Alam I, przed objęciem tronu Muazzam – wielki mogoł w latach 1707–1712, syn Aurangzeba Alamgira i Nawab-bai, przedstawicielki Radżputów z Kaszmiru.

Bahadur Szah IIW
Bahadur Szah II

Bahadur Szah II – ostatni cesarz Mogołów, panował w Indiach w latach 1837–1858, był synem Akbar Szaha II.

Dara ShikohW
Dara Shikoh

Dara Shikoh, pełne imię: Padszahzada-i-Buzurg Martaba, Dźalal ul-Kadir, Sultan Muhammad Dara Shikoh – indyjski książę z dynastii Wielkich Mogołów. Najstarszy syn cesarza Indii Szahdżahana i jego najukochańszej żony Malika-i-Dźahan Mumtaz-i Mahal. Jego imię w języku perskim oznacza Dariusz Wspaniały. Od początku był faworytem do objęcia Pawiego Tronu. Popierany był zarówno przez wpływową siostrę Dżahanarę Banu Begam, jak i przez ojca. W 1633 roku cesarz mianował go mansabem Imperium. Od tej pory książę Dara nieustannie awansował. W 1645 roku został mianowany przez cesarza Szahdżahana subadarem Allahabadu. Od 3 lipca 1648 do 16 sierpnia 1652 był subadarem Gudźaratu, od 16 sierpnia 1652 subadarem Multanu i Kabulu, od 30 XII 1657 do 17 maja 1658 subadarem Biharu. Szahdźahan przewidywał go jako swojego następcę. 15 lutego 1655 roku nadał mu tytuł Szah-i-Buland Iqbal, czyniąc go formalnym współregentem państwa. Dara Shikoh został pokonany w wojnie sukcesyjnej przez swojego młodszego brata Aurangzeba, który przejął władzę po ojcu.

DżahangirW
Dżahangir

Nur ad-Din Salim Dżahangir نور الدین جهانگیر – władca imperium Wielkich Mogołów w latach 1605-1627. Imię Dżahangir w języku perskim oznacza – Władca Świata, Nur ad-Din natomiast w języku arabskim to Światło Wiary.

HumajunW
Humajun

Nasir ad-Din Humajun – władca z dynastii Wielkich Mogołów.

Mumtaz MahalW
Mumtaz Mahal

Ardżumand Banu Begam, Malika-i Dżahan, Mumtaz Mahal(Mumtaz-i Mahal) – synowa Dżahangira, druga żona Churrama (Szahdżahana).

SzahdżahanW
Szahdżahan

Szahdżahan (Shahbuddin Muhammad Szahdżahan – piąty władca muzułmańskiego imperium w Indiach z dynastii Mogołów, panujący w latach 1628-1658.