
Mauretania podzielona jest na 12 regionów administracyjnych i 1 dystrykt stołeczny. Regiony dzielą się dalej na 44 departamenty. Departamenty noszą nazwy miast, będących ich stolicami.
Adrar – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, ze stolicą w Atarze, położony w centralnej części kraju. Od północy graniczy z regionem Tiris Zammur i częściowo z Saharą Zachodnią, od zachodu z regionami Dachlat Nawazibu i Insziri, od południa z regionami At-Tarariza i Takant, od wschodu z Haud asz-Szarki i państwem Mali.

Al-Asaba – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w południowej części kraju.

Al-Barakina – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w południowo-zachodniej części kraju.

At-Tarariza – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w południowo-zachodniej części kraju.

Dachlat Nawazibu – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w północno-zachodniej części kraju, ze stolicą w Nawazibu. Graniczy od północy z terytorium Sahary Zachodniej, od południa i południowego wschodu z regionem Insziri, natomiast od wschodu styka się z regionem Adrar. Od zachodu region ograniczony jest Oceanem Atlantyckim. Granica z Saharą Zachodnią jest zaminowana, jednak w regionie istnieje jedno przejście graniczne. Droga przebiega w tym miejscu kilkukilometrowym pasem ziemi niczyjej między polami minowymi.

Ghidimagha albo Kidimaka – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w południowej części kraju.

Haud al-Gharbi – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w południowej części kraju.

Haud asz-Szarki – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w południowo-wschodniej części kraju, ze stolicą w An-Nama. Graniczy od zachodu z regionami Adrar, Takant i Haud al-Gharbi, od południa i wschodu z państwem Mali.
Insziri – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w północno-zachodniej części kraju.

Kurkul – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w południowej części kraju.

Takant – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w centralnej części kraju. Takant graniczy z regionami: Adrar od północy, Haud asz-Szarki od wschodu, Haud al-Gharbi i Al-Asaba od południa i Brakna od zachodu. Nazwa regionu pochodzi od rozległego kamienistego płaskowyżu Takant na Saharze, na którym usytuowana jest stolica regionu Tidżikdża. Inne miasta, takie jak Tiszit i Al-Midżrija położone są u podnóża klifów płaskowyżu. Region bardzo słabo zaludniony, większość terytorium zajmuje pustynia.

Tiris Zammur – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w północnej części kraju, ze stolicą w Zuwiracie. Od północnego wschodu graniczy z Algierią, od wschodu z Mali, od południa z regionem Adrar, od zachodu i północnego zachodu z Saharą Zachodnią.