Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia RobotnikówW
Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników

Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników – niemiecka partia nazistowska. Zastąpiła istniejącą w latach 1919–1920 Niemiecką Partię Robotników.

AnwärterW
Anwärter

Anwärter – kandydacki stopień polityczny i paramilitarny w partii NSDAP i sztafetach SS.

Brunatny DomW
Brunatny Dom

Brunatny Dom – nazwa centrali partyjnej NSDAP, mieszczącej się przy ulicy Briennerstraße 45 w Monachium; kierownictwo partii miało tam swoją siedzibę w latach 1930–1945. Nazwę swoją budynek zawdzięczał kolorom mundurów funkcjonariuszy NSDAP.

GauleiterW
Gauleiter

Gauleiter – stopień polityczny, nadawany przywódcy NSDAP w danym okręgu partyjnym (Gau), np. organizacji kraju związkowego Turyngii czy miasta Wiednia. Gauleiter miał spory zakres władzy, podlegając wyłącznie centralnym władzom partii. Każdy gauleiter III Rzeszy posiadał swojego zastępcę (Stellvertreter-Gauleiter), który w razie niemożności wykonywania obowiązków przez gauleitera stawał się pełniącym jego obowiązki.

Horst-Wessel-LiedW
Horst-Wessel-Lied

Horst-Wessel-Lied – były hymn nazistów niemieckich, wykonywany ku czci Horsta Wessela. W okresie Trzeciej Rzeszy pieśń ta była wykonywana bezpośrednio po hymnie państwowym w tempie wyraźnie żywszym. Wessel, który został zastrzelony w 1930 roku, uznawany był przez nazistów za męczennika. Obecnie jej publiczne wykonywanie, także samej melodii, jest zakazane w Niemczech zgodnie z artykułami §86 i §86a Strafgesetzbuch.

Narodowosocjalistyczny Korpus LotniczyW
Narodowosocjalistyczny Korpus Lotniczy

Narodowosocjalistyczny Korpus Lotniczy – korpus paramilitarny NSDAP, założony w 1937 roku jako „następca” Niemieckiego Związku Lotniarstwa Sportowego. Korpus został zbudowany na wzór organizacji Sturmabteilung (SA). Podobną grupą paramilitarną był Narodowosocjalistyczny Korpus Motorowy.

Narodowosocjalistyczny Korpus MotorowyW
Narodowosocjalistyczny Korpus Motorowy

Narodowosocjalistyczny Korpus Motorowy, NSKK – organizacja paramilitarna podlegająca NSDAP, która działała na terenie Niemiec w okresie III Rzeszy w latach 1931–1945. W latach 1934–1942 jej dowódcą był Adolf Hühnlein.

Noc długich nożyW
Noc długich noży

Noc długich noży – przeprowadzona w nocy z 29 na 30 czerwca 1934 akcja schwytania i wymordowania przeciwników Adolfa Hitlera wewnątrz ruchu narodowosocjalistycznego. Tej nocy SS i wojsko zajęły główną siedzibę dowództwa SA i aresztowały jego dowódcę Ernsta Röhma.

Politischer LeiterW
Politischer Leiter

Politischer Leiter – tytuł w Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), istniejący do roku 1930 i przyznawany oficerowi partii nazistowskiej. Politischer Leiterami byli głównie byli żołnierze, walczący podczas I wojny światowej oraz inni niemieccy nacjonaliści, negujący postanowienia Traktatu Wersalskiego, którzy aby otrzymać tytuł Politischer Leitera, składali dozgonną przysięgę Hitlerowi. Do głównych zadań Politischer Leiterów należało m.in.: propagowanie nazizmu wśród Niemców, kształcenie światopoglądu narodowosocjalistycznego wśród młodzieży niemieckiej oraz organizacja struktury partii nazistowskiej i jej bojówki paramilitarnej. Politischer Leiterzy stali na czele innych mniejszych struktur administracyjnych NSDAP, takich jak: Block (kwartał), Zelle (komórka), Ortsgruppe, Kreis (powiat), Gau (okręg) i Reichsleitung. Po roku 1930 tytuł Politischer Leitera przestał formalnie istnieć, lecz został podzielony na szereg innych stopni politycznych, w zależności od struktury terenowej, którą dowodzili odpowiedni stopniem członkowie partii NSDAP. Do takich należeli: Blockleiter, Mitglieder, Zellenleiter czy Gauleiter.

Pucz monachijskiW
Pucz monachijski

Pucz monachijski, zwany też puczem piwiarnianym – nieudana próba przeprowadzenia zamachu stanu w Republice Weimarskiej przez Adolfa Hitlera i gen. Ericha Ludendorffa, zorganizowana w nocy z 8 na 9 listopada 1923 w Monachium przy pomocy bojówek partyjnych SA; zakończona rozwiązaniem Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i skazaniem Hitlera na pięć lat więzienia.

Stosstrupp Adolf HitlerW
Stosstrupp Adolf Hitler

Stosstrupp Adolf Hitler, pisownia alternatywna: Stoßtrupp Adolf Hitler – organizacja powołana do ochrony Adolfa Hitlera, istniejąca w 1923.

SturmabteilungW
Sturmabteilung

Sturmabteilung – utworzone w Republice Weimarskiej w 1920 bojówki do ochrony zgromadzeń partyjnych, a następnie oddziały masowej organizacji wojskowej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Sturmabteilung było głównym narzędziem terroru niemieckiej partii nazistowskiej w walce z bojówkami i sympatykami innych ugrupowań politycznych. Po tzw. nocy długich noży z 29 na 30 czerwca 1934, kiedy w wyniku walk wewnątrzpartyjnych wymordowano jej przywódców, straciła na znaczeniu na rzecz Schutzstaffel (SS). Od barwy umundurowania SA były zwane brunatnymi koszulami. Organizacja została rozwiązana w 1945 po kapitulacji III Rzeszy.

Zjazd NSDAPW
Zjazd NSDAP

Zjazdy NSDAP – coroczne wiece nazistowskiej partii NSDAP, odbywające się w latach 1923–1939 w Norymberdze. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy w 1933 stały się wielkimi propagandowymi wydarzeniami.