
Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników – niemiecka partia nazistowska. Zastąpiła istniejącą w latach 1919–1920 Niemiecką Partię Robotników.

Anwärter – kandydacki stopień polityczny i paramilitarny w partii NSDAP i sztafetach SS.

Brunatny Dom – nazwa centrali partyjnej NSDAP, mieszczącej się przy ulicy Briennerstraße 45 w Monachium; kierownictwo partii miało tam swoją siedzibę w latach 1930–1945. Nazwę swoją budynek zawdzięczał kolorom mundurów funkcjonariuszy NSDAP.

Gauleiter – stopień polityczny, nadawany przywódcy NSDAP w danym okręgu partyjnym (Gau), np. organizacji kraju związkowego Turyngii czy miasta Wiednia. Gauleiter miał spory zakres władzy, podlegając wyłącznie centralnym władzom partii. Każdy gauleiter III Rzeszy posiadał swojego zastępcę (Stellvertreter-Gauleiter), który w razie niemożności wykonywania obowiązków przez gauleitera stawał się pełniącym jego obowiązki.

Horst-Wessel-Lied – były hymn nazistów niemieckich, wykonywany ku czci Horsta Wessela. W okresie Trzeciej Rzeszy pieśń ta była wykonywana bezpośrednio po hymnie państwowym w tempie wyraźnie żywszym. Wessel, który został zastrzelony w 1930 roku, uznawany był przez nazistów za męczennika. Obecnie jej publiczne wykonywanie, także samej melodii, jest zakazane w Niemczech zgodnie z artykułami §86 i §86a Strafgesetzbuch.

Narodowosocjalistyczny Korpus Lotniczy – korpus paramilitarny NSDAP, założony w 1937 roku jako „następca” Niemieckiego Związku Lotniarstwa Sportowego. Korpus został zbudowany na wzór organizacji Sturmabteilung (SA). Podobną grupą paramilitarną był Narodowosocjalistyczny Korpus Motorowy.

Narodowosocjalistyczny Korpus Motorowy, NSKK – organizacja paramilitarna podlegająca NSDAP, która działała na terenie Niemiec w okresie III Rzeszy w latach 1931–1945. W latach 1934–1942 jej dowódcą był Adolf Hühnlein.

Noc długich noży – przeprowadzona w nocy z 29 na 30 czerwca 1934 akcja schwytania i wymordowania przeciwników Adolfa Hitlera wewnątrz ruchu narodowosocjalistycznego. Tej nocy SS i wojsko zajęły główną siedzibę dowództwa SA i aresztowały jego dowódcę Ernsta Röhma.

Politischer Leiter – tytuł w Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), istniejący do roku 1930 i przyznawany oficerowi partii nazistowskiej. Politischer Leiterami byli głównie byli żołnierze, walczący podczas I wojny światowej oraz inni niemieccy nacjonaliści, negujący postanowienia Traktatu Wersalskiego, którzy aby otrzymać tytuł Politischer Leitera, składali dozgonną przysięgę Hitlerowi. Do głównych zadań Politischer Leiterów należało m.in.: propagowanie nazizmu wśród Niemców, kształcenie światopoglądu narodowosocjalistycznego wśród młodzieży niemieckiej oraz organizacja struktury partii nazistowskiej i jej bojówki paramilitarnej. Politischer Leiterzy stali na czele innych mniejszych struktur administracyjnych NSDAP, takich jak: Block (kwartał), Zelle (komórka), Ortsgruppe, Kreis (powiat), Gau (okręg) i Reichsleitung. Po roku 1930 tytuł Politischer Leitera przestał formalnie istnieć, lecz został podzielony na szereg innych stopni politycznych, w zależności od struktury terenowej, którą dowodzili odpowiedni stopniem członkowie partii NSDAP. Do takich należeli: Blockleiter, Mitglieder, Zellenleiter czy Gauleiter.

Pucz monachijski, zwany też puczem piwiarnianym – nieudana próba przeprowadzenia zamachu stanu w Republice Weimarskiej przez Adolfa Hitlera i gen. Ericha Ludendorffa, zorganizowana w nocy z 8 na 9 listopada 1923 w Monachium przy pomocy bojówek partyjnych SA; zakończona rozwiązaniem Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i skazaniem Hitlera na pięć lat więzienia.

Stosstrupp Adolf Hitler, pisownia alternatywna: Stoßtrupp Adolf Hitler – organizacja powołana do ochrony Adolfa Hitlera, istniejąca w 1923.

Sturmabteilung – utworzone w Republice Weimarskiej w 1920 bojówki do ochrony zgromadzeń partyjnych, a następnie oddziały masowej organizacji wojskowej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Sturmabteilung było głównym narzędziem terroru niemieckiej partii nazistowskiej w walce z bojówkami i sympatykami innych ugrupowań politycznych. Po tzw. nocy długich noży z 29 na 30 czerwca 1934, kiedy w wyniku walk wewnątrzpartyjnych wymordowano jej przywódców, straciła na znaczeniu na rzecz Schutzstaffel (SS). Od barwy umundurowania SA były zwane brunatnymi koszulami. Organizacja została rozwiązana w 1945 po kapitulacji III Rzeszy.

Zjazdy NSDAP – coroczne wiece nazistowskiej partii NSDAP, odbywające się w latach 1923–1939 w Norymberdze. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy w 1933 stały się wielkimi propagandowymi wydarzeniami.