
Arnold Jung Lokomotivfabrik – dawny producent lokomotyw w dzielnicy Jungenthal miasta Kirchen (Sieg), w Niemczech.

Flaga Nadrenii-Palatynatu przedstawia herb tego kraju związkowego. Składa się on z symboli Trewiru (krzyż), Moguncji (koło) i Palatynatu (lew). Znane są od XIII wieku. Korona jest symbolem dumy i lokalnego patriotyzmu. Umieszczone na fladze państwowej, która symbolizuje opiekę i nadrzędność władz federalnych.

Hambacher Fest – demonstracja od 27 do 30 maja 1832 roku z udziałem ponad 30 000 obywateli różnych stanów na zamku Hambach w Hambach an der Weinstraße, dzielnicy Neustadt an der Weinstraße w Niemczech (Nadrenia-Palatynat) na rzecz zjednoczonych i wolnych Niemiec oraz na znak solidarności z polskimi emigrantami po powstaniu listopadowym. Po dojściu demonstrantów do ruin zamku na jego blankach (krenelaż) zawieszono czarno-czerwono-złotą flagę niemiecką, która już wkrótce została oficjalnym sztandarem Niemiec i biało-czerwoną polską. W mowach, pieśniach i toastach uczestnicy Festynu domagali się wolności i jedności Niemiec i Europy.

Godło Nadrenii-Palatynatu to połączone herby dawnych państw Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które znajdowały się na terenie dzisiejszego landu Nadrenia-Palatynat: arcybiskupstwa Trewiru (krzyż), arcybiskupstwa Moguncji (koło) i należącego do rodu Wittelsbachów elektoratu Palatynatu (lew) – znane są od XIII wieku. Korona, stylizowana jako pięć płatków winorośli, jest symbolem dumy i lokalnego patriotyzmu, gdyż spośród trzynastu niemieckich obszarów winnic aż sześć znajduje się na terenie tego landu.

Kaiser-Wilhelm-Tunnel – tunel kolejowy o długości 4205 metrów w Niemczech (Nadrenia-Palatynat), zlokalizowany na linii kolejowej nr 690 łączącej Trewir z Koblencją, pomiędzy stacjami Ediger-Eller i Cochem (Mosel). W momencie budowy był to najdłuższy dwutorowy tunel Preußische Staatseisenbahnen, czyli pruskich kolei państwowych.
Kolej Philippsheim–Binsfeld – rozebrana, wąskotorowa linia kolejowa o długości 8,1 km w Niemczech (Nadrenia-Palatynat) o rozstawie szyn 750 mm, łącząca Philippsheim z Binsfeld.

Nadrenia-Palatynat – kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech. Utworzony został 30 sierpnia 1946. Stolicą kraju związkowego jest Moguncja.

Palatynat Reński, Palatynat, w latach 1356–1777 Elektorat Palatynatu – państwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego istniejące od czasów średniowiecza do 1777 roku. Znajdowało się na terenie dzisiejszego kraju związkowego Niemiec – Nadrenia-Palatynat, oraz w niewielkiej części w Badenii-Wirtembergii.

SaarLorLux lub Saar-Lor-Lux – euroregion w Europie Zachodniej zrzeszający terytoria położone na pograniczu Belgii, Francji, Luksemburga i Niemiec. Jego nazwa wywodzi się od pierwszych sylab trzech obszarów założycielskich, Saary, Lotaryngii i Luksemburga. Obecnie do organizacji należą także Nadrenia-Palatynat, Francuska Wspólnota Belgii i Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii.
Schönstatt (Vallendar) – część miasta Vallendar nad Renem koło Koblencji w Niemczech (Nadrenia-Palatynat).

Speyergau – średniowieczne hrabstwo we wschodniofrankijskim (Niemcy) księstwie Frankonii. Skupiało się ono wokół ośrodka administracyjnego miasta Spira i obejmowało z grubsza dawny rzymski ośrodek administracyjny Civitas Nemetum, który obecnie jest południowo-wschodnią częścią regionu Palatynatu, pomiędzy rzeką Ren, pasmem Lasu Palatynackiego i kilkoma mniejszymi częściami północnej Alzacji. Speyergau, wraz z sąsiadującymi z nim Wormsgau i Nahegau, było częścią wielkich posiadłości należących do salickiej dynastii królów niemieckich i świętych cesarzy rzymskich.

Südwestfunk (SWF) – nieistniejący już, niemiecki, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, członek ARD. Nadawał w latach 1946-1998, obejmując swoim zasięgiem Nadrenię-Palatynat i południową Badenię-Wirtembergię. Siedziba główna SWF znajdowała się w Baden-Baden.

Wilsecker Tunnel – tunel kolejowy o długości 1268 metrów w Niemczech (Nadrenia-Palatynat), zlokalizowany na linii nr 474 (Eifelbahn) łączącej Kolonię z Trewirem, pomiędzy stacjami Kyllburg i Bitburg-Erdorf. Jest najdłuższym tunelem na linii Eifelbahn.