
Bawarska Wikipedia – edycja Wikipedii w języku bawarskim.
Dialekt bawarski, język bawarski – duża grupa gwar górnoniemieckich, klasyfikowana przez część językoznawców jako język odrębny od niemieckiego, natomiast potocznie, ze względu na fakt, że bawarski jest głównie językiem mówionym, zaś jego użytkownicy posługują się w piśmie niemczyzną standardową, traktowany jest często jako zespół gwar języka niemieckiego. Na obszarze zajmowanym przez gwary dialektu/języka bawarskiego występuje powszechna dyglosja – w mowie używana jest lokalna gwara bawarska/austriacka, zaś w piśmie standardowy język niemiecki. Wielu użytkowników, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, zazwyczaj nie ma okazji posługiwać się niemieckim w mowie, chociaż uczą się go w szkole. Historycznie rzecz biorąc, dialekt bawarski rozprzestrzenił się również na obszar dzisiejszej Austrii, wobec tego niektórzy badacze preferują nazwę „austriacko-bawarski”

Biblioteka Państwowa w Bambergu – jest biblioteką uniwersalną, regionalną i badawczą, w której priorytetem są nauki humanistyczne. Dziś mieści się w Nowej Rezydencji w Bambergu, nowym pałacu byłych książąt-biskupów. Wolny Kraj Bawaria jest odpowiedzialny za bibliotekę.
Festspielhaus w Bayreuth – teatr operowy zbudowany w północnej części bawarskiego miasta Bayreuth, powstały jako miejsce wystawiania oper Ryszarda Wagnera podczas corocznego festiwalu w Bayreuth.

Hofbibliothek Aschaffenburg, „HBA” – publiczna biblioteka o charakterze naukowym, znajdująca się na zamku Johannisburg w Aschaffenburgu. Pełni ona również rolę biblioteki regionalnej dla obszaru Dolnego Menu obejmującego miasto Aschaffenburg oraz powiaty Aschaffenburg i Miltenberg.

Kuchnia bawarska – regionalna kuchnia niemiecka, charakterystyczna dla Bawarii, w tym zwłaszcza Monachium.

Wesele w Landshut – festyn miejski organizowany od 1903 w Landshut jako replika wesela Jadwigi Jagiellonki i Jerzego Bogatego (1475).
Panorama Jerozolimska – budynek z panoramicznym (360°) obrazem namalowanym pod kierunkiem Gebharda Fugela, zlokalizowany przy Gebhard-Fugel-Weg 10 w Altötting na terenie Bawarii. Otwarty 18 lipca 1903.

Pfingstritt - zielonoświątkowa, konna procesja odbywająca się pomiędzy bawarskimi miejscowościami Bad Kötzting i Steinbühl. Należy do największych tego typu przedsięwzięć w Europie.
Ruchoma szopka w Altötting – szopka bożonarodzeniowa zlokalizowana w budynku prywatnym przy Kreszentiaheimstrasse 18 w Altötting na terenie Bawarii.

Taubertal-Festival lub Taubertal-Openair – festiwal muzyczny organizowany corocznie od 1996 przez w dolinie rzeki Tauber w Rothenburg ob der Tauber w Bawarii. Obecnie organizowany jest przez KARO GmbH i Volkera Hirscha.

Weißwurstäquator – żartobliwe niemieckie określenie granicy kulturowej pomiędzy Starą Bawarią a resztą Niemiec. Linia graniczna ma wyznaczać zasięg „bawarskiej kultury kulinarnej” wraz z jednym z jej najważniejszych elementów: monachijskim weißwurstem.

Zoigl – piwo dolnej fermentacji, produkowane w północnej części Górnego Palatynatu w Niemczech i warzone przez osoby prywatne. Zacier na zoigla przygotowuje się w publicznym browarze (Kommunbrauhaus). Browarnicy zabierają brzeczkę do domu i fermentują ją przy użyciu drożdży. Każdy z nich wykorzystuje swój tradycyjny przepis, więc smak zoigla nie jest jednorodny i różnice między poszczególnymi miejscowościami, i piwowarami są wyczuwalne.