
Herb powiatu buskiego przedstawia w polu błękitnym krzyż patriarchalny złoty, a nad nim mitrę książęcą czerwoną z obręczą złotą, wysadzaną kamieniami czerwonymi i niebieskimi.

Herb powiatu ostrowieckiego to jeden z dwóch symboli tego powiatu.

Herb powiatu jędrzejowskiego - Na błękitnym polu zaokrąglonej od podstawy renesansowej tarczy znajduje się kroczący srebrny gryf wspięty, zwrócony w prawą stronę, ze złotym dziobem, językiem i złotymi szponami, z czerwoną mitrą na głowie, trzymający w szponach podwójny złoty krzyż patriarchalny, krzyż świętokrzyskich benedyktynów.

Herb powiatu kazimierskiego przedstawia na tarczy hiszpańskiej dwudzielnej w słup w polu prawym czerwonym głowa żubra czarna przebita mieczem w skos, w polu lewym błękitnym krzyż patriarchalny złoty.

Herb powiatu kieleckiego przedstawia w błękitnym polu złoty krzyż patriarchalny. Jest to symbol Krzyża Świętego i Klasztoru na Łysej Górze, w którym znajdują się jego relikwie.

Herb powiatu koneckiego

Herb powiatu opatowskiego jest jednym z dwóch symboli powiatu.

Herb powiatu pińczowskiego w polu błękitnym podkowa złota końcami do góry, w jej środku krzyż patriarchalny złoty i łękawica srebrna.

Herb powiatu sandomierskiego jest odwzorowaniem tradycyjnego herbu Ziemi Sandomierskiej. Jest to hiszpańska tarcza herbowa podzielona w słup na dwa pola. W polu pierwszym naprzemiennie ułożone po trzy pasy białe i czerwone, zaczynając od góry czerwonym. W polu drugim dziewięć złotych gwiazd sześcioramiennych ułożonych w prostokącie.

Herb powiatu skarżyskiego to jeden z dwóch symboli tego powiatu.

Herb powiatu starachowickiego w polu błękitnym krzyż patriarchalny złoty ponad trzema złotymi koronami w układzie 2 i 1.

Herb powiatu staszowskiego – w herbie powiatu, zgodnie z koncepcją heraldyczną zaproponowaną dla wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego, znajduje się najbardziej charakterystyczny element herbu województwa - pierwsze pole heraldyczne. Jest to złoty krzyż benedyktynów łysogórskich na niebieskim tle.

Herb powiatu włoszczowskiego tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym błękitnym krzyż patriarchalny. W polu lewym czerwonym godło herbu Stary Koń ponad godłem herbu Łodzia.