Bazylika św. Jana (Efez)W
Bazylika św. Jana (Efez)

Bazylika św. Jana – dawna bazylika w pobliżu Efezu, wybudowana w VI wieku przez cesarza Justyniana na wzgórzu Ayasoluk w miejscu prawdopodobnego spoczynku św. Jana Ewangelisty, autora jednej z Ewangelii. Współcześnie zachowana jako ruina w miejscowości Selçuk w zachodniej Turcji, położona u podnóża cytadeli na wzgórzu Ayasoluk około 3,5 km od ruin starożytnego Efezu.

Brama HadrianaW
Brama Hadriana

Brama Hadriana – łuk triumfalny zbudowany w Antalyi na cześć rzymskiego cesarza Hadriana, który odwiedził to miasto w 130 r. n.e. Budowla składa się z trzech łuków, pod którymi według legendy przeszła królowa Saby, aby odpocząć w pałacu Aspendos podczas drogi do króla Salomona.

Czerwona WieżaW
Czerwona Wieża

Czerwona Wieża - ośmiokątna wieża, zlokalizowana w porcie jest symbolem miasta Alanya, pochodzącym z okresu Imperium Seldżuckiego.

Cerkiew św. Jerzego w EdirneW
Cerkiew św. Jerzego w Edirne

Cerkiew św. Jerzego – prawosławna cerkiew w Edirne, w jurysdykcji Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

GöremeW
Göreme

Göreme − miasto i dolina w Kapadocji, na zachód od Kayseri, na terenie których znajduje się Park Narodowy Göreme - wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO skansen około 350 kościołów wykutych w skale.

Jaskinia Siedmiu ŚpiącychW
Jaskinia Siedmiu Śpiących

Jaskinia Siedmiu Śpiących – nekropolia z czasów bizantyjskich, położona nieopodal ruin starożytnego miasta Efez. Wiąże się z nią legenda z czasów wczesnego chrześcijaństwa, gdy była to religia nieuznawana przez rzymskie władze, a jej wyznawcy poddawani byli represjom.

Martyrium św. FilipaW
Martyrium św. Filipa

Martyrium św. Filipa zostało zbudowane na przełomie IV i V wieku w Hierapolis, w miejscu gdzie w 80 roku męczeńską śmierć poniósł apostoł Filip. Miasto pod panowaniem Bizancjum stało się ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa, siedzibą biskupów. W czasie swoich podróży odwiedził je św. Paweł.

Minaret YivliW
Minaret Yivli

Minaret Yivli – inaczej Żłobkowany minaret znajduje się w mieście Antalya w Turcji. Jest jednym z pierwszych islamskich obiektów w mieście. Meczet został wybudowany w 1230 roku. Żłobkowany minaret meczetu jest obecnie punktem orientacyjnym, a zarazem symbolem miasta. Minaret ma 38 metrów wysokości. Ozdobiony został ciemnobłękitnymi płytkami. Zbudowany jest na kwadratowej, kamiennej bazie. Podzielony został na 8 żłobkowanych części. Chcąc znaleźć się na samej górze trzeba pokonać 90 schodów.

SillyonW
Sillyon

Sillyon – starożytna twierdza i miasto 28 km na północny wschód od Antalii, na południowym wybrzeżu obecnej Turcji. Twierdza została zbudowana na wzgórzu na wysokości 210 m. n.p.m. Fortyfikacjom nie sprostał sam Aleksander Wielki.

TersaneW
Tersane

Tersane - starożytna stocznia u podnóża twierdzy w Alanyi w Turcji.

Wieża zegarowa w IzmitW
Wieża zegarowa w Izmit

Wieża zegarowa w Izmit – wieża zegarowa zbudowana w latach 1900–1901 w Izmit.

Zatopiona CysternaW
Zatopiona Cysterna

Zatopiona Cysterna jest największą z kilkuset starożytnych cystern, która wciąż znajduje się pod miastem Stambuł w Turcji w pobliżu Hagia Sofia..