
Sycylia – największa wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na południe od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.

Catarratto bianco – odmiana winorośli właściwej, najpopularniejsza odmiana o jasnej skórce we Włoszech. Poza nielicznymi wyjątkami uprawiana tylko na Sycylii. Duża część jest przerabiana na marsalę, koncentrat winny lub destylowana, lecz przy starannej obróbce daje dobre wina. Szczepy catarratto bianco comune i catarratto bianco lucido okazały się mieć różne fenotypy, ale są identyczne pod względem genetycznym, a różnice między nimi są efektem selekcji klonów.

E931 – trasa europejska biegnąca przez Włochy. Zaliczana do tras kategorii B droga łączy Mazara del Vallo z Gela.

E932 – trasa europejska łącznikowa, biegnąca przez Włochy. Długość trasy wynosi 150 km. Przebieg: Enna, Katania

E933 – trasa europejska łącznikowa, biegnąca przez Włochy. Długość trasy wynosi 45 km. Przebieg: Alcamo - Trapani.

Flaga Sycylii została przyjęta po raz pierwszy w 1282 roku, po powstaniu zwanym nieszporami sycylijskimi w Palermo. Przedstawia centralnie umieszczony triskelion, pośrodku którego widnieje głowa Meduzy, otoczona trzema kłosami pszenicy. Trzy nogi są tutaj symbolem szczęścia i pomyślności.

Grillo – odmiana winorośli właściwej o zielonożółtej skórce, pochodząca z Włoch. Jeden z podstawowych szczepów na Sycylii. Tradycyjnie z grillo produkowano marsalę i nadal uchodzi za najlepszą odmianę na to wino.

Marsala – głównie słodkie, białe wzmacniane wino włoskie, produkowane w prowincji Trapani w zachodniej części Sycylii. Nazwa pochodzi od miasta Marsala. Istnieją też wersje wytrawne (secco), półwytrawne (semisecco) oraz czerwone (rubino).

Cesare Mori zwany Żelaznym Prefektem – włoski policjant, prefekt prowincji Sycylia od 1925 do 1929 roku.

Ortygia – wyspa, znajdująca się we Włoszech, w regionie Sycylia. Wyspa należy do miasta Syrakuzy. Z Sycylią połączona jest mostem Ponte Nuovo.

Skalna nekropolia w Pantalica na Sycylii składa się z ponad 5000 wykutych w skale grobowców, pochodzących głównie z XIII-VII wieku p.n.e,. w pobliżu kamieniołomów. Znajduje się we wschodniej Sycylii, w pobliżu Syrakuz.

Sfincia di San Giuseppe jest to rodzaj ciastka smażonego w głębokim oleju. Sfincia to potrawa sycylijska spożywana głównie 19 marca - w dniu Świętego Józefa. Zawiera krem z ricotty, posypkę z orzeszków pistacjowych i kandyzowanych pomarańczy.