BackbencherW
Backbencher

Backbencher – pojęcie funkcjonujące w systemie politycznym Wielkiej Brytanii oraz innych państw opierających swój ustrój polityczny na modelu westminsterskim, m.in. Australii, Kanady i Nowej Zelandii. Oznacza członka parlamentu, który nie pełni żadnych funkcji w rządzie lub nie jest członkiem gabinetu cieni. W praktyce, status taki posiada większość parlamentarzystów.

Dolar kanadyjskiW
Dolar kanadyjski

Dolar kanadyjski – oficjalna waluta Kanady.

HansardW
Hansard

Hansard to nazwa oficjalnego raportu zawierającego kompletny zapis obrad Parlamentu Brytyjskiego, tj. Izby Gmin oraz Izby Lordów. Podobny biuletyn o tej samej nazwie wydawany jest, oprócz Wielkiej Brytanii, także w kilku innych krajach.

Herb KanadyW
Herb Kanady

Herb Kanady – to jeden z symboli państwowych Kanady.

Hymn KanadyW
Hymn Kanady

O Canada – kanadyjska pieśń patriotyczna, od 1980 będąca hymnem państwowym tego kraju.

Izba Gmin KanadyW
Izba Gmin Kanady

Izba Gmin Kanady – izba niższa parlamentu federalnego Kanady. Składa się z 338 deputowanych wybieranych na kadencję nie dłuższą niż cztery lata. W wyborach stosuje się ordynację większościową i jednomandatowe okręgi wyborcze.

Konfederacja KanadyW
Konfederacja Kanady

Konfederacja Kanady – polityczny i prawny proces tworzenia Kanady.

Monarcha KanadyW
Monarcha Kanady

Monarcha Kanady – głowa państwa w Kanadzie. Obecnie jest nim królowa Elżbieta II. Zastępuje ją gubernator generalny, którego kadencja trwa 5 lat.

Parlament KanadyW
Parlament Kanady

Parlament Kanady – najwyższa władza ustawodawcza w Kanadzie.

Socjalizm w KanadzieW
Socjalizm w Kanadzie

Socjalizm demokratyczny i socjaldemokracja zaliczane są obok liberalizmu i konserwatyzmu do głównych ruchów politycznych Kanady.

Stosunki Kanady z Unią EuropejskąW
Stosunki Kanady z Unią Europejską

Początki relacji Unii Europejskiej z Kanadą sięgają lat 70. XX w. W 1972 r. zapoczątkowano wzajemne konsultacje ws. stosunków bi- i multilateralnych, które odbywają się dwa razy rocznie. Rok później Parlament Europejski wraz z Kanadyjską Izbą Gmin zapoczątkowały coroczne spotkania parlamentarzystów, a Kanada akredytowała specjalnego ambasadora przy Wspólnocie. 6 lipca 1976 r. zawarto ramowy układ o handlu i współpracy gospodarczej, który ustalił sposoby kontaktów między komisarzem wspólnoty ds. stosunków zewnętrznych i kanadyjskim ministrem handlu międzynarodowego. Nad szczegółami dzisiejszych relacji w poszczególnych kwestiach gospodarczych pracują różne podkomitety i grupy robocze, zajmujące się m.in.: telekomunikacją, inwestycjami, ochroną środowiska czy handlem drewnem, papierem, minerałami, metalami i technologiami informatycznymi.

Zgromadzenie Legislacyjne Nowego BrunszwikuW
Zgromadzenie Legislacyjne Nowego Brunszwiku

Zgromadzenie Legislacyjne Nowego Brunszwiku – składa się współcześnie z 49 deputowanych. Deputowani wybierani są w 49 jednomandatowych okręgach.