Królestwo AhomW
Królestwo Ahom

Królestwo Ahom, Królestwo Asamu - organizm polityczny istniejący na terenie dzisiejszego Asamu od XIII do XIX w. Państwo to rozciągało się wzdłuż doliny Brahmaputry, ograniczone naturalnymi barierami w postaci pasm górskich. Przez kilka stuleci skutecznie opierało się naporowi Wielkich Mogołów. Zostało zdobyte w XIX w. przez Birmańczyków, a następnie przeszło w ręce korony brytyjskiej.

DżandżiraW
Dżandżira

Dżandżira – dawne księstwo w Indiach podczas brytyjskiego panowania. Jego władcami była dynastia Siddi z pochodząca z Abisynii. Państwo znajdowało się pod zwierzchnictwem Prezydencji Bombaju.

Hajdarabad (księstwo)W
Hajdarabad (księstwo)

Hajdarabad – muzułmańskie księstwo istniejące w południowośrodkowych Indiach w latach 1724-1948, ze stolicą w mieście Hajdarabad. Władcy tego organizmu państwowego nosili tytuł nizama. Państwo to przestało istnieć w 1948 roku w rezultacie operacji militarnej nowo powstałego państwa indyjskiego. W roku 1956 jednostkę administracyjną Hajdarabad podzielono według kryteriów językowych.

Indie BrytyjskieW
Indie Brytyjskie

Indie Brytyjskie – region w Azji, który w latach 1858–1947 był pod władzą Brytyjczyków. Składał się z obecnych Indii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu, Sri Lanki oraz części Bhutanu i Mjanmy.

Indie FrancuskieW
Indie Francuskie

Indie Francuskie – zbiorcze określenie byłych francuskich posiadłości kolonialnych na Półwyspie Indyjskim.

Indie PortugalskieW
Indie Portugalskie

Indie Portugalskie – nazwa byłej kolonii portugalskiej na zachodnim wybrzeżu Indii, w skład której wchodziły trzy terytoria: Diu, Daman i Goa. W skład terytorium Daman wchodził również obszar zwany Dadra i Nagarhaweli.

Królestwo Indo-GreckieW
Królestwo Indo-Greckie

Królestwo Indo-Greckie – państwo hellenistyczne istniejące na terenie dzisiejszego południowo-wschodniego Afganistanu, północnego Pakistanu i północno-zachodnich Indii w latach ok. 180 p.n.e. do ok. 10 n.e.

Królestwo KuszanówW
Królestwo Kuszanów

Królestwo Kuszanów – starożytne państwo w północnych Indiach i Azji Centralnej, które istniało w latach 78–240 naszej ery.

PandjaW
Pandja

Pandja, Pandjowie, dynastia Pandjów, – tamilskojęzyczne królestwo w starożytnych i średniowiecznych Indiach, rywalizujące z Ćerami i Ćolami. W okresie swego apogeum obejmowało dużą część południowych Indii oraz północny Cejlon (Lankę). Marco Polo uznawał państwo Pandjów za najbogatsze królestwo swoich czasów. Stolicą było początkowo portowe miasto Korkai, później przeniesiono ją do Maduraju.

Sułtanat BahmanidówW
Sułtanat Bahmanidów

Sułtanat Bahmanidów – państwo muzułmańskie w Indiach ze stolicą w Gulbardze, a potem w Bidarze.

Sułtanaty dekańskieW
Sułtanaty dekańskie

Sułtanaty dekańskie – muzułmańskie państwa na płaskowyżu Dekan w środkowych Indiach. W ich skład wchodziły: Sułtanat Ahmadnagaru, Sułtanat Beraru, Sułtanat Bidaru, Sułtanat Bijapuru, Sułtanat Golkondy. Przez stulecie swojego istnienia wywarły wpływ na historię Indii, doprowadzając do unicestwienia ostatniego imperium hinduskiego – królestwa Widźajanagaru.

Unia IndyjskaW
Unia Indyjska

Unia Indyjska – historyczne państwo położone w Azji, na terenie obecnych Indii, istniejące w latach 1947-1950.