
54 Ochotniczy Pułk Piechoty Massachusetts – pierwszy w pełni czarnoskóry oddział wojsk Unii. Powstał w czasie trwania wojny secesyjnej w 1863 roku z inicjatywy gubernatora Massachusetts Johna A. Adamsa. Pierwszym dowódcą mianowany został pułkownik Robert Gould Shaw, który tak jak wszyscy pozostali oficerowie pułku był biały.

Bitwa o Bunker Hill – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 czerwca 1775 roku, w czasie oblężenia Bostonu, podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Skończyła się brytyjskim zwycięstwem okupionym jednak znacznymi stratami.

John Harvard – angielski duchowny purytański, pastor w prowincji Massachusetts Bay. Jego imieniem został nazwany Uniwersytet Harvarda.

Kamień z Dighton – ważący 40 ton głaz pochodzący znad brzegu rzeki Taunton w Berkley w amerykańskim stanie Massachusetts. Pokryty jest tajemniczymi petroglifami, uważanymi przez badaczy za częściowe archeologiczne fałszerstwo. Obecnie umieszczony jest na ekspozycji w lokalnym muzeum.

Bitwa pod Lexington i Concord – pierwsza bitwa wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Rozegrała się 19 kwietnia 1775 roku.

Prowincja Massachusetts Bay – prowincja brytyjska w Ameryce Północnej utworzona 7 października 1691 r. przez króla Wilhelma III i królową Marię II Stuart. Statut nabrał mocy prawnej 14 maja 1692. W skład prowincji weszły: kolonia Massachusetts Bay, kolonia Plymouth, wyspy Martha's Vineyard i Nantucket, terytorium dzisiejszej Nowej Szkocji, dzisiejszego stanu Maine. Jednocześnie statut uniezależniał od prowincji Massachusetts Bay prowincję New Hampshire.

Pielgrzymi – pasażerowie statku Mayflower, którzy 21 listopada 1620 roku przybyli do Nowej Anglii i osiedlili się, zakładając pierwszą angielską kolonię na terenie stanu Massachusetts i jedną z pierwszych na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, w miejscu dzisiejszego Plymouth. Z ogólnej liczby 102 osób, niecałych 40 należało do religijnych radykałów, purytan, jednak to oni nadali współczesny wizerunek całej grupie. Nazwa „pielgrzymi” pojawiła się dopiero w XIX w., wcześniej tę grupę ludzi określano jako „Old Comers”. Posiadanie wśród przodków osadnika z Mayflower jest dzisiaj uważane w Stanach Zjednoczonych za powód do chluby, przy czym spośród 35 milionów potomków, bo na tyle szacuje się tę liczbę, w Stanach Zjednoczonych mieszka ich obecnie ok. 10 mln.

Rewolta bostońska z 18 kwietnia 1689 roku – bunt mieszkańców miasta przeciwko rządom Edmunda Androsa znienawidzonego gubernatora tzw. Dominium Nowej Anglii. Dobrze zorganizowany „tłum”, składający się z członków lokalnej milicji i zwykłych obywateli, dokonał aresztowania przedstawicieli władz dominium. Wierni Kościoła Anglii, podejrzewani przez purytanów o sprzyjanie rządcom dominium, również zostali przez rebeliantów zatrzymani. Przewrót był bezkrwawy; nikt nie odniósł obrażeń. Przywódcy byłej Massachusetts Bay Colony natychmiast stanęli u steru rządów. W innych koloniach, wcielonych do dominium, usunięci wcześniej członkowie lokalnych rządów również wrócili do władzy.
Rycerz z Westford lub Kamień Sinclaira – głaz narzutowy znajdujący się w Westford w amerykańskim stanie Massachusetts. Pokryty jest tajemniczymi rysami będących zdaniem niektórych tworem naturalnym, zdaniem innych rysunkiem wykonanym ręką ludzką.

Ferdinando „Nicola” Sacco i Bartolomeo Vanzetti – anarchiści i robotnicy amerykańscy pochodzenia włoskiego.

Wielki Huragan w Nowej Anglii – pierwszy wielki huragan w Nowej Anglii od 1869 roku. Uformował się u wybrzeży Afryki we wrześniu 1938 roku, stając się huraganem kategorii piątej w skali Saffira-Simpsona, a w chwili wyjścia na ląd 21 września kategorii trzeciej. Szacuje, że spowodował między 682 i 800 zgonów, uszkodził lub zniszczył w ponad 57.000 domów i spowodował straty w wysokości około 306 mln dolarów. Jest to najmocniejszy, najbardziej kosztowny i najbardziej śmiercionośny huragan w historii Nowej Anglii.

Wojna o Aroostook – w literaturze angielskojęzycznej zwana Aroostook War lub znana pod alternatywnymi nazwami Pork and Beans War lub Northeastern Border Dispute. Wojna była niewypowiedzianym konfliktem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Wielką Brytanią, a ściślej jej północnoamerykańskimi koloniami. Wojna trwała od jesieni 1838 do wiosny 1839.