Albania WeneckaW
Albania Wenecka

Albania Wenecka – posiadłości Republiki Weneckiej na należącym dziś do Czarnogóry i Albanii odcinku wybrzeża Morza Adriatyckiego. Pozostawały we władaniu Republiki Weneckiej od początku XV wieku do jej upadku w 1797 r. Nazwa odróżnia je od należącej do Imperium Osmańskiego „Albanii Osmańskiej”.

Czarnogórska czapkaW
Czarnogórska czapka

Czarnogórska czapka – czapka tradycyjnie noszona przez Czarnogórców i mniejszość serbską w Czarnogórze.

Dynastia BalšiciówW
Dynastia Balšiciów

Dynastia Balšiciów – druga dynastia czarnogórska. Po śmierci serbskiego cara Duszana w 1355 roku czarnogórska szlachta Balšić ogłosiła niepodległość feudalnego państwa Zeta w 1361 roku. Dynastia Balšić panowała do 1421 roku.1356-1362: Balša I 1362-1378: Djuradj I 1378-1385: Balša II 1385-1403: Djuradj II 1403-1421: Balša III

Dynastia CrnojewiciówW
Dynastia Crnojewiciów

Dynastia Crnojeviciów panowała w średniowiecznym księstwie Zety.

Niezależne Państwo CzarnogórskieW
Niezależne Państwo Czarnogórskie

Niezależne Państwo Czarnogórskie – marionetkowe państewko utworzone po inwazji na Jugosławię w kwietniu 1941 r.

Prowincje IliryjskieW
Prowincje Iliryjskie

Prowincje Iliryjskie – ziemie na północnym i wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, wchodzące w skład Francji za rządów Napoleona. Obejmowały obszar 55 tys. km², zamieszkany przez 1,5 mln ludności.

Rozpad JugosławiiW
Rozpad Jugosławii

Rozpad Jugosławii – proces zapoczątkowany w 1980 roku śmiercią przywódcy Jugosławii Josipa Broza Tity, w wyniku którego stopniowo od 1991 roku doszło do rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i w konsekwencji do jednego z najbardziej krwawych i kosztownych konfliktów zbrojnych na świecie od czasu zakończenia II wojny światowej.

Socjalistyczna Republika CzarnogóryW
Socjalistyczna Republika Czarnogóry

Socjalistyczna Republika Czarnogóry – jedna z sześciu republik wchodzących w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii; stolica mieściła się w Titogradzie ; graniczyła z SR Bośni i Hercegowiny oraz SR Serbii.

Stara HercegowinaW
Stara Hercegowina

Stara Hercegowina - historyczny region w zachodniej Czarnogórze. Największe miasto to Nikšić. Obecnie znajduje się w niej 7 gmin tego nadmorskiego państwa:Herceg Novi Nikšić Plužine Pljevlja Šavnik Kotor Žabljak

Traktat berliński (1878)W
Traktat berliński (1878)

Traktat berliński – końcowy akt kongresu berlińskiego, na którym Wielka Brytania, Francja, Austro-Węgry, Cesarstwo Niemieckie, Włochy, Imperium Rosyjskie oraz Imperium Osmańskie rządzone przez Abdula Hamida II dokonały rewizji traktatu z San Stefano, podpisanego 3 marca tego samego roku.

Traktat londyński (1913)W
Traktat londyński (1913)

Traktat londyński – traktat pokojowy podpisany w Londynie 30 maja 1913 roku i kończący I wojnę bałkańską.

Trzęsienie ziemi na Bałkanach (1979)W
Trzęsienie ziemi na Bałkanach (1979)

Trzęsienie ziemi na Bałkanach (1979) – trzęsienie ziemi, które 15 kwietnia 1979 roku nawiedziło nadmorski region Czarnogóry, powodując rozległe zniszczenia także na terenach północnej Albanii. W wyniku wstrząsu zginęło 136 osób.