
Fryzja Wschodnia, wschodniofryz. Oostfreesland) – region w Dolnej Saksonii.

Harz – pasmo górskie w środkowych Niemczech, będące częścią Średniogórza Niemieckiego, najwyższy szczyt Brocken.

Jadebusen – płytka zatoka Morza Północnego, u wybrzeża Niemiec, w Dolnej Saksonii, w granicach Parku Narodowego Dolnosaksońskiego Morza Wattowego. Powierzchnia zatoki wynosi 190 km².
Las Teutoburski – wąskie pasmo wzgórz w Niemczech między rzekami Ems i Wezerą, o długości około 100 i szerokości około 10–15 kilometrów. Dolina, w której leży miasto Bielefeld, dzieli Las Teutoburski na dwie części: wschodnią i zachodnią.

Morze Wattowe – akwen, pomimo nazwy niebędący morzem, obejmujący przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej położony pomiędzy kontynentem a łańcuchem Wysp Fryzyjskich. Morze Wattowe obejmuje przybrzeżne wody Holandii, Niemiec i Danii, jednak czasami wśród polskich geografów głoszony jest pogląd, że akwen ten znajduje się wyłącznie w Holandii pomiędzy Wyspami Zachodniofryzyjskimi, a kontynentalnym wybrzeżem Holandii.

Nizina Północnoniemiecka – nizina w środkowej Europie, w północnej części Niemiec, wchodząca w skład Niziny Środkowoeuropejskiej. Obszar położony jest pomiędzy Morzem Północnym, Półwyspem Jutlandzkim i Morzem Bałtyckim na północy a Średniogórzem Niemieckim i Masywem Czeskim na południu.

Park Narodowy Eifel – jeden z 16 parków narodowych i drugi co do wielkości na terenie Niemiec. Znajduje się na części niemieckiego wybrzeża Morza Północnego, między zatoką Dollard na granicy z Holandią na zachodzie, a Cuxhaven u ujścia kanału żeglugowego Łaby na wschodzie. Od czerwca 2009 roku park jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Harzu - obejmuje masyw górski Harzu w Niemczech, na terenie Saksonii-Anhalt i Dolnej Saksonii, pomiędzy miastami Herzberg am Harz na południowym zachodzie a Ilsenburg (Harz) i Wernigerode na północnym wschodzie. Utworzony w roku 2006 przez połączenie dwóch istniejących tu wcześniej Nationalpark Harz w Dolnej Saksonii i Nationalpark Hochharz w Saksonii-Anhalt. Liczy 24.759 ha powierzchni, a jego teren leży na wysokościach od 230 m n.p.m. na północy do 1141 m n.p.m.

Pogórze Wezerskie – pasmo wzgórz i gór niskich Średniogórza Niemieckiego, w Dolnej Saksonii, Hesji i Nadrenii Północnej Westfalii, między miastami Porta Westfalica i Hann. Münden.

Pustać Lüneburska – region łąk, torfisk, wrzosowisk i lasów w północnych Niemczech pomiędzy miastami Hamburg, Brema i Hanower. Wschodnią granicą Pustaci Lüneburskiej jest rzeka Łaba.

Sieben Steinhäuser – grupa neolitycznych grobowców megalitycznych położona opodal Bad Fallingbostel w powiecie Heidekreis w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia.

Wendland – region historyczno-geograficzny w północnych Niemczech, obejmujący w przybliżeniu powiat Lüchow-Dannenberg w Dolnej Saksonii wraz z okolicami, aż do Pustaci Lüneburskiej. Termin Wendland został po raz pierwszy użyty około 1700 roku przez pastora Christophera Henninga, autora Vocabularium Venedicum, na określenie terenów nad lewym brzegiem dolnej Łaby, gdzie miejscowa ludność wciąż używała jeszcze języka drzewiańskiego. Największymi miastami regionu są Wustrow, Lüchow, Dannenberg i Hitzacker. Główną rzeką Wendlandu jest Jeetze, będąca dopływem stanowiącej wschodnią granicę regionu Łaby.