Diabelski Kamień w KornatceW
Diabelski Kamień w Kornatce

Diabelski Kamień w Kornatce – ostaniec wierzchołkowy w miejscowości Kornatka na Pogórzu Wiśnickim. Znajduje się na szczycie wzgórza Styrek. Zbudowana z piaskowca istebniańskiego skała znajduje się tuż przy drodze prowadzącej do osiedla domków letniskowych nad Jeziorem Dobczyckim. Jest to ambona o wysokości 4,5 m, długości 5 m i szerokości 3,5 m. Jest dobrze widoczna z drogi prowadzącej do osiedla, gdyż znajduje się na niewielkiej łączce. Stoki opadające do Jeziora Dobczyckiego natomiast są zalesione.

Diabelski Kamień w RudnikuW
Diabelski Kamień w Rudniku

Diabelski Kamień w Rudniku – skałki w miejscowości Rudnik w gminie Sułkowice w województwie małopolskim.

Diabelski Kamień w SzykuW
Diabelski Kamień w Szyku

Diabelski Kamień w Szyku – ostaniec wierzchołkowy w miejscowości Szyk w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Jodłownik. Znajduje się na orograficznie prawym (wschodnim) zboczu doliny Tarnawki, która opuszcza Beskid Wyspowy i przepływając z miejscowości Szyk do miejscowości Tarnawa dokonuje przełomu w paśmie wzgórz Pogórza Wiśnickiego. Ma długość około 20 m i wysokość około 10 m. Składa się z kilku bloków piaskowca pochylonych pod kątem 45°.

Diabelski Kamień w TrzcianieW
Diabelski Kamień w Trzcianie

Diabelski Kamień w Trzcianie – skalny ostaniec wierzchowinowy na Pogórzu Wiśnickim. Znajduje się na północnych zboczach głębokiego jaru potoku Cichawka będącego prawobrzeżnym dopływem Stradomki. Położony jest na wysokości ok. 320 m n.p.m. na wzgórzu nazywanym przez miejscową ludność Wichraz. Administracyjnie kamień znajduje się na północnych obrzeżach wsi Trzciana w województwie małopolskim, na granicy z miejscowością Cichawka, na terenie prywatnym, w bukowo-jodłowym lesie na bardzo stromym zboczu. Jest to baszta o wysokości ok. 12 m i długości ok. 20 m, zbudowana z bardziej odpornych na wietrzenie piaskowców. Diabelski Kamień jest często odwiedzany przez okolicznych mieszkańców. W otoczeniu wiosną bujnie zakwitają rośliny wiosenne, m.in. żywiec gruczołowaty, zawilec gajowy, miodunka plamista, pierwiosnek wyniosły. W pobliżu dość rzadko spotykana w naturze konwalia majowa. Występuje tutaj też salamandra plamista.

Grzyb skalny w ZegartowicachW
Grzyb skalny w Zegartowicach

Grzyb skalny w Zegartowicach – oryginalna forma skalna w miejscowości Zegartowice w województwie małopolskim, powiecie myślenickim, gminie Raciechowice. Znajduje się na przysiółku Bigorzówka, tuż przy lokalnej drodze z Zegartowic do Mierzenia. Pod względem geograficznym znajduje się na Pogórzu Wiśnickim.

Kamienie BrodzińskiegoW
Kamienie Brodzińskiego

Kamienie Brodzińskiego – pomnik przyrody, a w projekcie rezerwat przyrody.

Kamień ŻółwW
Kamień Żółw

Kamień Żółw – skalny ostaniec wierzchowinowy w miejscowości Tarnawa w województwie małopolskim, w przysiółku Wola Tarnawska. Znajduje się na grzbiecie trzywierzchołkowego, zalesionego wzgórza Grodziec. Najwyższy (wschodni) wierzchołek tego wzgórza ma wysokość 435 m n.p.m., środkowy, na którym znajduje się Kamień Żółw 420 m. Pod względem geograficznym rejon ten należy do Pogórza Wiśnickiego.

Mazurowe SkałyW
Mazurowe Skały

Mazurowe Skały – skały wznoszące się na zachodnim, opadającym do doliny Trzemeśnianki krańcu grzbietu Trupielca, w miejscowości Trzemeśnia w powiecie myślenickim, województwie małopolskim. Wznoszą się tuż nad prawym brzegiem potoku Zasanka, przy szosie Droginia – Trzemeśnia – Wiśniowa i są z tej drogi widoczne.

Rezerwat przyrody Kamień-GrzybW
Rezerwat przyrody Kamień-Grzyb

Rezerwat przyrody Kamień-Grzyb – rezerwat przyrody nieożywionej we wsi Połom Duży w gminie Nowy Wiśnicz, powiecie bocheńskim, województwie małopolskim. Rok utworzenia: 1962, powierzchnia według aktu powołującego: 1,83 ha. Znajduje się na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Brzesko.

Skałki ChronowskieW
Skałki Chronowskie

Skałki Chronowskie – grupa skałek w miejscowości Chronów, pow. bocheński, gm. Nowy Wiśnicz. Znajdują się w lesie, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie na obszarze Pogórza Wiśnickiego. Od zachodniej strony podnóże tego wzniesienia opływa potok Borowianka.

Skałki w DroginiW
Skałki w Drogini

Skałki w Drogini – grupa kilku piaskowcowych skał w miejscowości Droginia w województwie małopolskim. Znajdują się w lesie na wzgórzu Tuleja, położonym na granicy miejscowości Droginia i Łęki. Na wzgórzu tym rozrzucone są zabudowania należącego do Drogini przysiółka Tuleja. Wzgórze Tuleja znajduje się na północno-zachodnich obrzeżach Pasma Glichowca na Pogórzu Wiśnickim. Na mapie Compas zaznaczona jest w tym miejscu skała z napisem Diabelski Kamień. Związane jest z nim wiele legend. Jedna z nich mówi, że niósł go diabeł, by go zrzucić na kościół w Drogini. Jednak kamień ten został zniszczony i zużyty jako materiał budowlany. Istniejące skałki piaskowcowe rozrzucone w lesie na wzgórzu Tuleja mają wysokość nieprzekraczającą kilku metrów.

Skałki w RdzawieW
Skałki w Rdzawie

Skałki w Rdzawie – odcinek koryta potoku Przeginia w miejscowości Rdzawa, gminie Trzciana, powiecie bocheńskim, województwie małopolskim. Pod względem geograficznym jest to obszar Pogórza Wiśnickiego.