
Alberta – prowincja Kanady. Alberta graniczy z następującymi prowincjami: od zachodu z Kolumbią Brytyjską, od wschodu z Saskatchewan, z Terytoriami Północno-Zachodnimi na północy i ze stanem USA Montana od południa.

Archidiecezja Grouard-McLennan – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w McLennan, w prowincji Alberta, w Kanadzie.

Diecezja Calgary - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Edmonton w Kanadzie. Swym zasięgiem obejmuje południową część świeckiej prowincji Alberta.

Diecezja Saint Paul w Albercie - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Edmonton w Kanadzie. Swym zasięgiem obejmuje środkowo-wschodnią część świeckiej prowincji Alberta.

Archidiecezja edmontońska – rzymskokatolicka archidiecezja kanadyjska położona w południowo-zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem centralną część terytorium prowincji Alberta. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze św. Józefa w Edmonton.

Formacja Horseshoe Canyon – formacja geologiczna znajdująca się w kanadyjskiej prowincji Alberta, należąca do kredowej grupy Edmonton. Jej grubość wynosi około 290 m, co odpowiada około 7 mln lat. Eberth i Braman (2012) podzielili formację Horseshoe Canyon na siedem ogniw: Strathmore, Drumheller, Horsethief, Morrin, Tolman, Carbon i Whitemud. Jest ona najniżej położoną formacją grupy Edmonton, nad nią znajdują się formacje Battle i Scollard. Osady należące do formacji Horseshoe Canyon powstawały od późnego kampanu – wieku późnej kredy trwającego od 73 do 70 mln lat temu – do wczesnego mastrychtu. Przez pierwsze 2,5 miliona lat były to obszary względnie stabilne pod względem tektonicznym i klimatycznym. Występowała tam wówczas pionowa agradacja i niewielka progradacja wybrzeży morskich. Kolejne 4,5 mln lat cechowały się bardziej zmiennym klimatem, częstsze były też zmiany w wulkanizmie, orogenezach, tempie wietrzenia skał i tworzenia gleb. Tereny formacji Horseshoe Canyon znajdowały się wówczas na około 58° paleoszerokości geograficznej. Tuż pod skałami formacji znajduje się Bearpaw Shale, morska formacja reprezentująca fragment Morza Środkowego Zachodu. Przesmyk zanikał w miarę ochładzania się klimatu i opadania poziomu mórz pod koniec kredy, odsłaniając tereny znajdujące się uprzednio pod wodą. Nie był to spokojny proces – kanał okresowo ponownie się pojawiał, zalewając region Horseshoe Canyon, zanim ostatecznie zanikł. Z powodu zmian poziomu mórz w formacji Horseshoe Canyon reprezentowanych jest wiele różnych środowisk, wliczając środowiska morskie i nadbrzeżne, takie jak laguny i estuaria. Węgle kopalne licznie występują na prehistorycznych torfowiskach. Ze względu na obecność lub brak węgli i architekturę stratygraficzną Larson i in. (2011) podzielili formację Horseshoe Canyon na pięć nieformalnych jednostek. Pierwsza z nich powstała w klimacie ciepłym i wilgotnym, jednostki 2–4 w klimacie chłodnym i suchym, a 5. w ciepłym i wilgotnym.

Alberta powstała jako prowincja Kanady w 1905 wraz z jej wydzieleniem z Terytoriów Północno-Zachodnich. Historia jej terenów jest jednak dużo starsza. Najpierw przez tysiące lat była terenem migracji i tworzenia się kultur indiańskich, a następnie od połowy XVIII wieku teren eksploracji łowieckich i handlowych kompanii, najpierw francuskiej La Compagnie du Nord, potem brytyjskich Północno-Zachodniej i Kompanii Zatoki Hudsona. Od 1867 – daty przyłączenia wszystkich terenów będących pod zarządem kompanii do Konfederacji Kanady, tereny Alberty zwane wtedy Region Atabaska, wchodzą w okres gwałtownej kolonizacji. W ciągu niespełna czterdziestu lat ludność regionu z niewiele ponad tysiąca osób wzrasta do niemal 400 tysięcy. Wobec tego, Rząd Federalny decyduje o przekształceniu rejonu w samodzielną prowincję. W ciągu stu lat swej historii prowincja, przechodząc przez politycznie burzliwe okresy, z kraju typowo rolniczego kraju stała się nowoczesnym, bogatym i prężnym rejonem Kanady.
Lake Louise – miejscowość w Parku Narodowym Banff, w Albercie. Znajduje tu się ośrodek narciarski i turystyczny znany z zawodów w narciarstwie alpejskim, mężczyzn i kobiet, zawody odbywają się na olimpijskiej trasie Mens Olympic Downhill Run. Do kurortu można dojechać z miasta Banff w 35–45 min autostradą Trans-Canada jadąc 57 km na zachód.

Metropolia Edmonton – metropolia Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Kanadzie w prowincji Alberta. Obejmuje metropolitalną archidiecezję Edmonton i dwie diecezje. Została ustanowiona 30 listopada 1912 roku.

Metropolia Grouard-McLennan - metropolia Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Kanadzie w prowincji Alberta. Obejmuje metropolitalną archidiecezję Grouard-McLennan i dwie diecezje. Została ustanowiona 13 lipca 1967 roku.

Oficjalne symbole prowincji Alberty

Youngstown- wieś w Kanadzie w Prowincji Alberta. Według danych z 2016 roku miejscowość liczy 154 mieszkańców.