Cmentarz rzymskokatolicki w BaćkowicachW
Cmentarz rzymskokatolicki w Baćkowicach

Cmentarz rzymskokatolicki w Baćkowicach – zabytkowy cmentarz założony w połowie XIX wieku,znajdujący się w gminie Baćkowice, powiat opatowski, usytuowany jest na południowych krańcach miejscowości, około 100 metrów od kościoła.

Cmentarz rzymskokatolicki w BidzinachW
Cmentarz rzymskokatolicki w Bidzinach

Cmentarz rzymskokatolicki w Bidzinach – zabytkowy cmentarz założony w końcu XVIII wieku, znajdujący się w gminie Wojciechowice, w powiecie opatowskim. Usytuowany w południowej części miejscowości, w odległości około 300 metrów od kościoła.

Cmentarz wojenny w GołoszycachW
Cmentarz wojenny w Gołoszycach

Cmentarz wojenny w Gołoszycach – zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Baćkowice w powiecie opatowskim; usytuowany jest obok drogi Opatów-Łagów. Wpisany do rejestru zabytków - nr rej. zab.: 385/88.

Cmentarz wojenny w IwaniskachW
Cmentarz wojenny w Iwaniskach

Cmentarz wojenny w Iwaniskach – zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Iwaniska w powiecie opatowskim. Usytuowany jest na zachodzie miejscowości.

KrzyżtopórW
Krzyżtopór

Krzyżtopór – ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Zwiedzanie zamku możliwe jest za dnia oraz w wybrane noce. Udostępnione jest 5 tras zwiedzania zamku.

Cmentarz wojenny w Kurowie (województwo świętokrzyskie)W
Cmentarz wojenny w Kurowie (województwo świętokrzyskie)

Cmentarz wojenny w Kurowie – zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Lipnik, w powiecie opatowskim. Usytuowany jest poza terenem wsi, około 800 metrów od drogi Lipnik-Klimontów.

Zamek w MiędzygórzuW
Zamek w Międzygórzu

Zamek w Międzygórzu.

Cmentarz rzymskokatolicki w ModliborzycachW
Cmentarz rzymskokatolicki w Modliborzycach

Cmentarz rzymskokatolicki w Modliborzycach – zabytkowy cmentarz założony w połowie XIX wieku, znajdujący się w gminie Baćkowice, w powiecie opatowskim. Usytuowany jest na południowych krańcach miejscowości.

Cmentarz żydowski w OżarowieW
Cmentarz żydowski w Ożarowie

Cmentarz żydowski w Ożarowie – kirkut, który został założony na przełomie XVI i XVII wieku, znajduje się we wschodniej części Ożarowa, w sąsiedztwie cmentarza katolickiego. Ma powierzchnię 0,95 ha. Został zdewastowany podczas II wojny światowej, lecz mimo to jest stosunkowo dobrze zachowany. Ocalało około 100 macew, które są bogato zdobione oraz wiele fragmentów nagrobków. Na terenie nekropolii znajduje się też pomnik ku czci ofiar Holocaustu. W 2001 roku rozpoczęły się prace restauracyjne, a w roku 2011 odbudowano istniejący wcześniej ohel.

Pałac Karskich we WłostowieW
Pałac Karskich we Włostowie

Pałac Karskich we Włostowie – neorenesansowy pałac wzniesiony w latach 1854–1860 na zlecenie Stanisława Karskiego we wsi Włostów, według projektu Henryka Marconiego. Budowlę otaczał park o powierzchni ok. 10 hektarów. Sam pałac składał się z 30 pomieszczeń, w tym trzech salonów, sali balowej, sali bilardowej i biblioteki. Miał tu swoją rezydencję biskup sandomierski Marian Ryx. Pozostałe pomieszczenia przeznaczono na sypialnie, bawialnie i pokoje gościnne, była również kaplica. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodził także lamus, wzniesiony znacznie wcześniej, bo w XVI wieku, który zwany był zborem braci polskich, choć nie ma źródeł które potwierdzałyby takie pierwotne przeznaczenie budowli. Od zachodu do pałacu przylegała oficyna z kolumnowym portykiem, zbudowana w XVIII wieku. Do posiadłości wiodły dwie bramy: jedna w pobliżu samego pałacu, z dwoma lwami, druga, zwana "diabelską", od strony parku.

Cmentarz żydowski w TarłowieW
Cmentarz żydowski w Tarłowie

Cmentarz żydowski w Tarłowie – to cmentarz społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Tarłów. Cmentarz powstał w XVI wieku, zaś w czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Leży na północny zachód od rynku i zajmuje powierzchnię 0,75 ha. Obecnie jest nieogrodzony i porośnięty lasem. Zachowała się, wedle różnych źródeł, jedna macewa lub nie zachowały się żadne.