
Domvs Romana – ruiny domu z czasów rzymskich, znajdujące się na granicy Mdiny i Rabatu na Malcie. Dom został zbudowany w I wieku p.n.e. jako arystokratyczny dom miejski (domus) w rzymskim mieście Melite. W XI wieku, na ruinach domus powstał muzułmański cmentarz. Miejsce zostało odkryte w roku 1881, i wykopaliska archeologiczne odsłoniły szereg dobrze zachowanych rzymskich mozaik, statuetek oraz innych przedmiotów, jak również pewną ilość kamieni nagrobnych i innych pozostałości cmentarza. Od roku 1882 miejsce zostało udostępnione publiczności jako muzeum, prowadzone aktualnie przez Heritage Malta.

Għar Dalam – jaskinia krasowa w południowo-wschodniej części wyspy Malta, w pobliżu miasta Birżebbuġa.

Hypogeum Ħal-Saflieni – podziemna budowla z około 2500 roku p.n.e. znajdująca się w miejscowości Paola na Malcie.

Punicko-rzymskie wieże na Malcie – pozostałości sześciu wież z okresu punicko-rzymskiego zidentyfikowane na obszarze Malty. Przypuszczalnie zostały one zbudowane, kiedy wyspa była częścią imperium punickiego lub rzymskiego. Ich budowa sugeruje pochodzenie późnopunickie, były one wciąż używane w czasach rzymskich, aż przynajmniej do III wieku. Dowody sugerują, że wieże należały do systemu obronnego wyspy. Wszystkie zbudowano na wzniesieniach gruntu, w specyficznych miejscach, przez co mogły w znacznym stopniu przesyłać sygnały jedna do drugiej. Podobne wieże odkryto w niedalekiej Tunezji, w takim samym systemie obronnym. W tym czasie niektórzy ludzie wciąż żyli w jaskiniach, a niewielu z nich w budowlach w stylu lokalnym, rodzimym, podobnych do domów na pobliskiej Sycylii.

Ras il-Wardija – przylądek w granicach San Lawrenz, na południowo-zachodnim wybrzeżu Gozo, Malta. Znajdują się tam pozostałości punicko-rzymskiego sanktuarium, odkrytego przez włoskich archeologów w latach sześćdziesiątych XX wieku. Teren ma prywatnego właściciela, jest w stanie podupadłym.

Ras ir-Raħeb, znany też jako Ras il-Knejjes – malowniczy wapienny przylądek na północno-zachodnim wybrzeżu Malty, blisko osady Baħrija. Przylądek znajduje się na terenie administrowanym przez radę lokalną w Rabacie. Ras ir-Raħeb leży w północno-zachodnim rogu płaskowyżu Rabat–Dingli–Mdina, tuż obok Fomm ir-Riħ Bay. Wznosi się 45 metrów ponad poziom morza. Ze szczytu można dojrzeć zachodnie wybrzeże wyspy, aż po klify Ta' Ċenċ na Gozo. Na glinianych zboczach przylądka rosną różnorodne rośliny, w tym duża populacja trawy Lygeum spartum, znanej jako "esparto grass". Przylądek służy również jako znak nawigacyjny.

Rzymska willa w Żejtun – kompleks archeologiczny w miejscowości Żejtun, położonej w południowo-wschodniej części Malty. Znajdujące się na otwartym powietrzu pozostałości obiektu obejmują teren z oryginalnymi rzymskimi podłogami z kafelków oraz kolorowanymi stiukami. Miejsce to było zasiedlone od epoki brązu, chociaż aktualnie eksponowane pozostałości mogą być datowane głównie na czas od okresu punickiego po późną starożytność. Stanowisko to zostało odkryte w roku 1961, a kompleks był obiektem dwóch badań archeologicznych na dużą skalę, z których pierwsze przeprowadzone zostało w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Rzymskie łaźnie w Għajn Tuffieħa zostały odkryte w roku 1929 podczas rządowych prac, mających na celu zabezpieczenie źródła świeżej wody na tym terenie. To właśnie źródło, lub jemu podobne, może być wyjaśnieniem, dlaczego łaźnie, potrzebujące stałego przepływu dużej ilości wody, zostały zbudowane w Għajn Tuffieħa.

San Pawl Milqi – ruiny rolniczej willi z okresu rzymskiego, najbardziej rozległe z kiedykolwiek odkrytych na Malcie.

Wieża Ta' Ċieda, znana też jako San Ġwann Roman Tower – punicko-rzymska wieża w San Ġwann na Malcie. Okres, z którego pochodzi wieża można cofnąć do prehistorii, z zastrzeżeniem innej jej budowy. Twierdzi się, że wieża może być pochodzenia punickiego raczej, niż rzymskiego, lecz Rzymianie ją przystosowali do swoich potrzeb. W średniowieczu, gdy Malta była pod władzą Arabów, miejsce to było używane jako cmentarz. Po wydaleniu muzułmanów z Malty, w tym miejscu zbudowano kościół dedykowany św. Helenie.

Wieża Ta' Ġawhar – okrągła punicko-rzymska wieża w Safi na Malcie. Wieża jest najlepiej zachowaną z sześciu punicko-rzymskich wież na Malcie, o przybliżonej wysokości siedmiu warstw bloków kamiennych. Wieża zbudowana została prawdopodobnie podczas wojen punickich, jej użytkowanie kontynuowane było w okresie rzymskim, aż do zniszczenia jej w III wieku n.e.