Abu – góra w paśmie Arawali w stanie Radżastan w zachodnich Indiach.

Góry Arawali, Pasmo Arawali - pasmo niewysokich gór, rozciągające się na długości ok. 800 km głównie na terenie indyjskiego stanu Radżastan. Koniec północno-wschodni to izolowane wzgórza w stanie Harjana w pobliżu Delhi, zaś kraniec południowo-zachodni dochodzi do miejscowości Palanpur w pobliżu Ahmadabadu w stanie Gudźarat. Najwyższym szczytem jest Guru Shikhar stanowiący najwyższy punkt Góry Abu, przy granicy stanowej z Gudźaratem.

Dilwara – niewielka miejscowość w indyjskim stanie Radżastan, w pobliżu góry Abu, słynąca z zespołu pięciu świątyń dżinijskich zbudowanych z marmuru przez Ćalukjów w okresie od XI do XIII w. Ośrodek ten stanowi ważne centrum pielgrzymkowe.

Haweli, haveli urdu: حویلی, hindi: हवेली) - typ rezydencji arystokracji radżpuckiej i kupców marwarskich, występujących zwłaszcza w Radżastanie w północnych Indiach. Niektóre z najbardziej znanych haweli, ozdobione często freskami, są obecnie udostępnione do zwiedzania. Haveli w Pakistanie i północnych Indiach zbudowane są najczęściej w stylu muzułmańskim, z wewnętrznym patio, niekiedy również z fontanną. Wiele haweli w stylu mogolskim zachowało się również w starej części Lahore i Delhi.

Malarstwo radżpuckie - styl w malarstwie indyjskim, który wykształcił się w okresie od XVI do XVIII w. na dworach maharadżów radżpuckich. Popularne były zwłaszcza miniatury, ale również freski zdobiące wnętrza i zewnętrzne ściany pałaców, zwłaszcza w regionie Shekhawati.

Radźputana – kraina historyczna w północno-zachodnich Indiach, której obszar w znacznej mierze pokrywa się z terytorium współczesnego Radżastanu.

Radżastan – stan w północno-zachodnich Indiach, położony w ich zachodniej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Jaipur. Stan został utworzony 1 listopada 1956 roku. Jest to obecnie największy pod względem powierzchni stan Indii. Radżastan graniczy z Pakistanem, oraz z następującymi stanami Indii: Gujarat, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Hariana, Pendżab.

Ranakpur – miejscowość w dystrykcie Pali w indyjskim stanie Radżastan, słynna głównie z bogato zdobionych świątyń dżinijskich, zbudowanych z marmuru. Zespół świątyń pochodzi z XV w. i poświęcony jest Adinathowi.

Shekhawati - półpustynny region historyczny w północno-wschodniej części indyjskiego stanu Radżastan.

Twierdza Chittaur – radżpucki fort w indyjskim mieście Chittaurgarh w Radżastanie, zbudowany w VIII w. W 1303 roku zdobyty przez sułtana Delhi Alauddina Childżiego, pragnącego zdobyć słynącą z urody księżniczkę Padmini. Padmini wraz z damami dworu popełniła dźohar, rytualne samobójstwo. Chociaż twierdza została póździej odzyskana przez Radżputów, w 1535 zdobył ją sułtan Gudżaratu Bahadur Szach. Ponownie dżohar popełniło 13 tysięcy kobiet.

Twierdza Mehrangarh, jeden z największych fortów w Indiach położony na wzgórzu nad miastem Dżodhpur. Założony w 1459 przez Rao Dźodha Singha, wodza klanu Rathore. Po wybudowaniu fortu przeniósł stolicę swego królestwa do Dźodhpur założonego poniżej nowo wybudowanej twierdzy. Twierdza była rozbudowana przez jego następców, szczególnie intensywnie od połowy XVII do połowy XIX wieku. Aktualnie apartamenty królewskie stanowią muzeum.