Jezioro AralskieW
Jezioro Aralskie

Jezioro Aralskie – bezodpływowe, reliktowe, słone jezioro w Kazachstanie i Uzbekistanie, które de facto zniknęło wskutek ludzkiej działalności. W jego miejscu znajdują się obecnie cztery oddzielne zbiorniki: Jezioro Północnoaralskie, jezioro Tuszczybas, oraz basen południowo-zachodni i południowo-wschodni. Basen południowo-wschodni jest płytki, bardzo silnie zasolony i okresowo wysycha.

Bałchasz (jezioro)W
Bałchasz (jezioro)

Bałchasz – bezodpływowe jezioro w Kazachstanie, w Kotlinie Bałchasko-Ałakolskiej. Zlewnia jeziora stanowi 413 000 km². Przy długości 600 km, jego średnia głębokość wynosi tylko 6 m. Lustro wody znajdujące się na rzędnej ok. 340 m n.p.m. ulega znacznym wahaniom.

Chjargas nuurW
Chjargas nuur

Chjargas nuur, Chirgis-nuur, Chirgis-nur – słone, bezodpływowe jezioro w północno-zachodniej Mongolii, w ajmaku uwskim, w Kotlinie Wielkich Jezior.

Morze MartweW
Morze Martwe

Morze Martwe – słone jezioro bezodpływowe położone w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii.

Nam CoW
Nam Co

Nam Co - jezioro słone w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w Chinach.

Jezioro SarykamyskieW
Jezioro Sarykamyskie

Jezioro Sarykamyskie – bezodpływowe słone jezioro na pograniczu Turkmenistanu i Uzbekistanu, położone w depresyjnej Kotlinie Sarykamyskiej. Poziom wody zmienia się, toteż wielkość i powierzchnia jeziora także są zmienne; obecnie ma niespełna 100 km średnicy i powierzchnię 5000 km², przy położeniu lustra wody ok. 60 m p.p.m. Dno jeziora sięga 110 m p.p.m.

SasikkulW
Sasikkul

Sasikkul – słone jezioro tektoniczne w Tadżykistanie, w Górskim Badachszanie. Jest bezodpływowe, leży w zlewni jeziora Jaszilkul.

TengyzW
Tengyz

Tengyz – słone jezioro w Kazachstanie, w kotlinie tektonicznej na Pogórzu Kazachskim. Jego powierzchnia wynosi 1590 km², maksymalna głębokość 7 m, a wysokość lustra wody 304 m n.p.m.

TuzW
Tuz

Tuz – słone jezioro w środkowej Turcji; wydobycie soli kamiennej. Położone w Anatolii jest drugim pod względem wielkości jeziorem Turcji.

Urmia (jezioro)W
Urmia (jezioro)

Urmia – bezodpływowe, słone jezioro położone w północno-zachodnim Iranie na Wyżynie Armeńskiej. Położone jest w tektonicznym zagłębieniu śródgórskim na wysokości 1275 m. Największe w tym kraju, o zmiennej powierzchni od 3,9 do 5,9 tysiąca km² i głębokości maksymalnej do 16 m. Wysokie zasolenie od 15% do 23%, na brzegach solniska. Występują liczne skaliste wysepki. W pobliżu zachodniego wybrzeża miasto Urmia.

Wan (jezioro)W
Wan (jezioro)

Wan – bezodpływowe, słone jezioro leżące na Wyżynie Armeńskiej, największe i najgłębsze w Turcji. Jezioro jest największym na świecie jeziorem sodowym, silnie zasadowym. Soda i inne sole pozyskiwane są przez odparowanie wody. W wodach jeziora żyje 1 gatunek ryb – endemiczny Chalcalburnus tarichi z rodziny karpiowatych odbywający wędrówki na tarło do słodkowodnych dopływów jeziora. Z powodu przełowienia gatunek jest zagrożony wyginięciem. Na dnie jeziora odkryto największe znane stromatolity – wapienne kolumny o wysokości 40 m utworzone przez sinice.