
Wodociągowa wieża ciśnień w Bytomiu – komunalna wieża ciśnień z 1935 roku w Bytomiu, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Wieża ciśnień w Gliwicach – neogotycka wieża ciśnień usytuowana przy ul. Sobieskiego w Gliwicach.
Kolejowa wieża ciśnień w Katowicach − dawna wieża ciśnień znajdująca się terenie głównej stacji kolejowej w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy wschodnim krańcu peronu drugiego.

Wieża ciśnień w Katowicach-Giszowcu – wieża wodna przy skrzyżowaniu ul. Górniczego Stanu i ul. Pszczyńskiej w Katowicach, w jednostce pomocniczej Giszowiec.

Wieża wodna przy ul. Janusza Korczaka w Katowicach − wieża ciśnień, zlokalizowana przy ul. Janusza Korczaka, pomiędzy Burowcem a Borkami w Katowicach.
Wodna Wieża w Pszczynie – dawna wieża ciśnień w Pszczynie przy ul. Kilińskiego zbudowana w latach 1927–28, przebudowana w latach 2006–2010 i mieszcząca restauracje w stylu steampunk.
Wieża ciśnień przy ulicy 1 Maja w Raciborzu – wyłączona z eksploatacji, murowana z cegły wieża ciśnień w Raciborzu znajdująca się na terenie miejskiego zakładu wodociągowego przy ulicy 1 Maja 8. Została oddana do użytku 23 września 1874 roku. Tereny pod budowę wieży oraz innych budynków zakładu wykupiono stopniowo, część w 1838 roku, resztę w roku 1862. Wieża mierzy 25 m wysokości, a pojemność zbiornika z płaskim dnem, wykonanego ze stalowej blachy o grubości 10 mm i osadzonego na wysokości 23 m wynosi 500 m3. Wodę na użytek zbiornika czerpano z pobliskiej Odry. Następnie była ona oczyszczana w filtrach piaskowych i pompowana do zbiornika za pomocą pomp o łącznej mocy 30 KM. Początkowo głównym odbiorcą była kolej sąsiadująca z zakładem, a także rozwijający się raciborski przemysł. W latach 30. XX wieku wieża stała się niewystarczająca dla potrzeb miasta. Podjęto więc decyzję o budowie kolejnej wieży w Starej Wsi, jednak stara wieża nadal zasilała większą część miasta, gdyż nowo wybudowana wieża wytwarzała zbyt duże ciśnienie, a także została wykorzystana przez nazistów w celach ideologicznych i propagandowych. Obecnie raciborski Zakład Wodociągów i Kanalizacji zastanawia się nad komercyjnym wykorzystaniem nieużywanego od lat obiektu.
Wieża ciśnień przy ulicy Starowiejskiej – nieużywana wieża ciśnień w Raciborzu, znajdująca się przy ulicy Starowiejskiej. Zaprojektowano ją w 1926 roku, a wybudowano w latach 1933–36 kosztem 240 tys. marek. Do użytku została oddana jeszcze w trakcie budowy, w roku 1935.
Wieża ciśnień znajduje się w Świętochłowicach - Centrum przy ulicy Katowickiej.

Wieża ciśnień w Zabrzu – wieża ciśnień, zlokalizowana w Zabrzu przy ul. Zamoyskiego, wzniesiona w 1909 roku.