
Forum rzymskie lub Agora rzymska – starożytny rynek miejski znajdujący się w Atenach, wytyczony w okresie panowania rzymskiego.
Inskrypcja dipylońska – jeden z najstarszych znanych zabytków epigraficznych w alfabecie greckim.

Keramejkos – dzielnica starożytnych Aten, położona na północny zachód od Akropolu i historycznej Agory, zamieszkiwana przez wyrabiających przedmioty ceramiczne rzemieślników, którym patronował Keramos.
Łuk Hadriana – starożytny rzymski łuk triumfalny, znajdujący się w pobliżu Olimpiejonu w Atenach.

Odeon Heroda Attyka gr. Ωδείο Ηρώδου του Αττικού – odeon w Atenach, uważany za największy i najwspanialszy z odeonów starożytnych.

Pomnik Filopapposa – monumentalny rzymski pomnik nagrobny stojący na wzgórzu Muzejon naprzeciwko Akropolu w Atenach.

Pomnik Lizykratesa – monument wzniesiony dla upamiętnienia zwycięstwa chóru Lizykratesa podczas Wielkich Dionizjów w 335/334 p.n.e. Znajduje się w Atenach po wschodniej stronie Akropolu, przy wiodącej z Agory do Teatru Dionizosa tzw. Ulicy Trójnogów, wzdłuż której w starożytności wznoszono budowle służące ekspozycji brązowych trójnogów, wręczanych jako nagroda zwycięzcom w agonie tragicznym. Jest to jedyny pomnik chorega zachowany do czasów współczesnych w dość dobrym stanie.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego, także: Olimpiejon – największa spośród świątyń starożytnej Grecji, znajdująca się w Atenach, poświęcona Zeusowi. Jej budowa trwała z przerwami od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e.

Teatr Dionizosa – starożytny teatr grecki, znajdujący się u stóp Akropolu w Atenach.

Wieża Wiatrów – ośmiokątna marmurowa wieża zegarowa stojąca po wschodniej stronie forum rzymskiego w Atenach.