
Apure – rzeka w Wenezueli o długości 1580 km, o powierzchni dorzecza 147 000 km² oraz średnim przepływie 2000 m³/s.

Arauca – rzeka w Kolumbii oraz Wenezueli o długości 900 km, o powierzchni dorzecza 18 000 km² oraz średnim przepływie 950 m³/s.

Caroní – rzeka w Wenezueli, prawy dopływ rzeki Orinoko. Źródła w masywie Roraima. Jej długość wynosi 692 km, a powierzchnia dorzecza – 95 tys. km². Wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej – dwie duże elektrownie wodne. Liczne progi i wodospady. Najdłuższy dopływ - Paraqua (lewy).

Casiquiare jest rzeką płynącą w Wenezueli, w dolinie pomiędzy Orinoko a Rio Negro, przez którą łączy się z Amazonką. Ma długość 225 km, silnie meandruje. Liczne odnogi płyną w wielu kierunkach, często zmiennych. Tworzy się w górnym biegu Orinoko poprzez bifurkację. Jest to jedyna rzeka na całym świecie, która łączy dwa duże dorzecza. Jest żeglowna.

Catatumbo – rzeka w północno-wschodniej Kolumbii i północno-zachodniej Wenezueli. Długość rzeki wynosi około 340 lub 450 km.

Caura – rzeka w Wenezueli w stanie Bolivar. Lewy dopływ Orinoko. Największym dopływem Caury jest rzeka Erebato. Żeglowna od wodospadu Pará w dół. Przy ujściu do Orinoko szeroka na 1,5 km. Nad rzeka Caura żyją plemiona Sanuma i Ye’kuana.

Cuyuni – rzeka w Wenezueli oraz Gujanie o długości 483 km i powierzchni dorzecza 80 000 km².

Meta - rzeka we wschodniej Kolumbii, a w dolnym odcinku rzeka graniczna z Wenezuelą. Stanowi lewy dopływ Orinoko. Jej długość wynosi 1100 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 104 tys. km².

Orinoko, Orinoco, Rio Orinoco – rzeka w Ameryce Południowej w Wenezueli, a także na krótkim odcinku rzeka graniczna z Kolumbią.
Rio Negro – rzeka w Ameryce Południowej, największy lewy dopływ Amazonki. Płynie przez Kolumbię, Wenezuelę i Brazylię.