
Japonia – państwo wyspiarskie położone na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo, tworząc łagodny łuk wygięty w stronę kontynentu. Punktem wysuniętym najdalej na północ jest przylądek Sōya (45°31′N) na północnym krańcu wyspy Hokkaido, a punktem wysuniętym najdalej na południe jest mini-archipelag trzech wysepek o nazwie Oki-no-Tori-shima (20°25′N). Natomiast w przypadku wzięcia pod uwagę wyłącznie czterech głównych wysp, najbardziej wysuniętym na północ punktem jest przylądek Sōya, a najbardziej wysuniętym na południe punktem jest przylądek Sata (30°59′N) na krańcu półwyspu Ōsumi na wyspie Kiusiu. Stolicą jest Tokio, które usytuowane jest prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej (35°41′N) co: Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Armia Stanów Zjednoczonych w Japonii – jednostka wojskowa Stanów Zjednoczonych, stacjonująca na Honsiu i Okinawie oraz ściśle współpracująca z Japońskimi Lądowymi Siłami Samoobrony. Obecnie w oddziale służy ok. 2000 żołnierzy, którzy obsługują instalacje logistyczne na tych wyspach.

Back to the Future: The Ride – oparty na trylogii Powrót do przyszłości symulator jazdy w miasteczku Universal Studios. Udział w tej zabawie można wziąć w Universal Studios w Hollywood oraz w Japonii. Ostatnio został on zamknięty w Universal Studios na Florydzie. Historia „The Ride...” koncentruje się wokół pościgu przez czas za Biffem Tannenem.

Gaisensha – w Japonii samochód wykorzystywany w celach propagandowych lub też do promocji towarów i usług. Skrót utworzony od słowa gaitōsendensha . Zwany również gaisen car . Pojazdy tego typu są w Japonii zwolnione od większości opłat podatkowych.

Hōshi – ryokan w Komatsu, w prefekturze Ishikawa, w Japonii, założony w 718 roku przez buddyjskiego mnicha Taichō we wsi Awazu, w ówczesnej prowincji Kaga. Od początku swojego istnienia należy do jednej rodziny i uznawany jest za najstarszy hotel świata oraz spa, jak również najdłużej nieprzerwanie działające przedsiębiorstwo świata.

Japoński system adresowy – system służący identyfikacji miejsc w Japonii. Japońskie adresy są zapisywane odwrotnie niż na Zachodzie, czyli rozpoczynają się od największej jednostki geograficznej i są stopniowo uszczegóławiane.

Japoński znak poczty - znak towarowy japońskiej poczty. Używany również w japońskim systemie kodów pocztowych. Jest to stylizowany znak sylaby „te“ (テ) z sylabariusza katakana. Sądzi się też, iż może mieć związek ze słowem „teishin“.

Keikaisen - w Japonii specjalnie wyposażone łodzie, które ostrzegają przepływające statki o trwających pracach konstrukcyjnych lub naprawczych na wodzie. Odpowiedzialne za ich zorganizowanie, usytuowanie i opłacanie są firmy budowlane. Podobny system informowania i ostrzegania istnieje również na drogach lądowych i ulicach miast.

Ningen dock – charakterystyczny dla Japonii system kontroli medycznej. Kontrola przebiega w ciągu 1 ~ 2 dni. W czasie jej trwania przeprowadzane są kompleksowe badania w tym: krwi, moczu, stolca, prześwietlenia roentgenowskie oraz ultrasonografia. Następnie odbywa się rozmowa z lekarzem na temat przyzwyczajeń oraz zostaje zebrany wywiad anamnestyczny. Po otrzymaniu wyników badań lekarz przedstawia je osobie badanej i udziela porad.

Shūgi-bukuro - specjalna koperta, w której zgodnie z tradycją japońską przekazuje się pieniądze w ramach prezentu weselnego.