Ata-BejitW
Ata-Bejit

Ata-Bejit – cmentarz i miejsce pamięci w Kirgistanie, 30 km na południe od Biszkeku, we wsi Süjmönkuł Czokmorow, istniejące od 2000 roku.

Flaga Kirgiskiej SRRW
Flaga Kirgiskiej SRR

Flaga Kirgiskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w opisanej postaci obowiązywała od 22 grudnia 1952 r.

Godło Kirgiskiej SRRW
Godło Kirgiskiej SRR

Godło Kirgiskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w mniejszym stopniu niż godła innych republik wchodzących w skład ZSRR bazuje na godle ZSRR. Symbolizuje ono rolnictwo - dwa wieńce - lewy z gałązek bawełny, z otwartymi torebkami nasiennymi, prawy - z kłosów pszenicy

Kirgiska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka (1926–1936)W
Kirgiska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka (1926–1936)

Kirgiska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Kirgiska ASRR – republika autonomiczna w Związku Radzieckim, istniejąca w latach 1926–1936, wchodząca w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Kirgiska Socjalistyczna Republika RadzieckaW
Kirgiska Socjalistyczna Republika Radziecka

Kirgiska Socjalistyczna Republika Radziecka, Kirgizja – była republiką ZSRR w latach 1936-1991. Powstała z przekształcenia istniejącej od 1926 r. Kirgiskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która z kolei została utworzona z powstałego w 1924 r. Kara-Kirgiskiego Obwodu Autonomicznego.

Kryzysy batkeńskieW
Kryzysy batkeńskie

Kryzysy batkeńskie – zbrojne rajdy na Kirgistan i Uzbekistan prowadzone dwukrotnie w sierpniu 1999 r. i 2000 r. przez Islamski Ruch Uzbekistanu z zamiarem wywołania powstania w Kotlinie Fergańskiej. Ich nazwa pochodzi od miasta Batken, gdzie bojownicy IRU wdali się w walki z wojskami uzbeckimi i kirgiskimi.

Powstanie w Azji Środkowej (1916)W
Powstanie w Azji Środkowej (1916)

Powstanie w Azji Środkowej – rewolta rdzennych ludów rosyjskiego Turkiestanu, do jakiej doszło w lipcu-sierpniu 1916 r. po ogłoszeniu ukazu Mikołaja II o mobilizacji zwolnionej dotąd ze służby wojskowej ludności do prac pomocniczych przy wojsku. Była kulminacją niezadowolenia miejscowych muzułmanów, zwłaszcza ubogich, jakie budziła kolonialna polityka rosyjska w Azji Środkowej, a także korupcja, powszechna wśród starszyzn aułów i przywódców plemiennych. Powstanie przybrało postać ataków na rosyjskich osadników, miejscowych urzędników i przedstawicieli starszyzny. Najkrwawszy przebieg miały wydarzenia w Siedmiorzeczu.

Protesty w KirgistanieW
Protesty w Kirgistanie

Protesty w Kirgistanie – protesty w 2020 roku zainicjowane przez kirgiską opozycję w proteście przeciw wynikom wyborów, które opinia publiczna uznała za sfałszowane.

Tulipanowa rewolucja w KirgistanieW
Tulipanowa rewolucja w Kirgistanie

Tulipanowa rewolucja w Kirgistanie – wydarzenia z marca 2005, które nastąpiły w wyniku protestu kirgiskiej opozycji. Jej liderzy, wywodzący się spośród odsuniętych w poprzednich latach współpracowników prezydenta Askara Akajewa, domagali się jego ustąpienia i unieważnienia wyborów parlamentarnych z 27 lutego i 13 marca. Ich żądania były poparte opinią OBWE, która uznała, że wybory nie spełniały demokratycznych standardów. Skutkiem rewolucji było obalenie prezydenta Askara Akajewa. Jego następcą został Kurmanbek Bakijew.

Zamieszki etniczne w południowym Kirgistanie (2010)W
Zamieszki etniczne w południowym Kirgistanie (2010)

Zamieszki etniczne w południowym Kirgistanie w 2010 roku – zamieszki na tle etnicznym, jakie wybuchły 10 czerwca 2010 na południu Kirgistanu między społecznością kirgiską a uzbecką. Krwawe starcia dwóch nacji trwały kilka dni i spowodowały śmierć setek osób, głównie Uzbeków, grabież ich majątku i masowe ucieczki z miejsca zamieszkania.