Geografia EstoniiW
Geografia Estonii

Geografia Estonii – dziedzina nauki zajmująca się badaniem Estonii pod względem geograficznym.

EhalkiviW
Ehalkivi

Ehalkivi − największy głaz narzutowy Europy. Zbudowany jest z granitu pegmatytowego. Mieści się on nad brzegiem Bałtyku, na półwyspie Letipea w Estonii. Jego nazwa oznacza w języku estońskim blask słońca. W 1937 otrzymał status pomnika przyrody.

Klimat EstoniiW
Klimat Estonii

Estonia – leży w północnym rejonie strefy klimatu przejściowego pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym. Pomimo położenia w części północnej klimat Estonii jest bardziej łagodny. Wpływ na to ma stały napływ ciepłego powietrza morskiego, w zasięgu którego znajduje się także cała Europa Północna. Bliskie położenie Morza Bałtyckiego powoduje różnice pomiędzy klimatem rejonów przybrzeżnych a klimatem wewnątrz kraju. W Estonii występują cztery pory roku, trwające mniej więcej tyle samo. Średnie temperatury wahają się w najcieplejszym miesiącu lipcu pomiędzy 16,3 °C na bałtyckich wyspach a 18,1 °C w głębi lądu. Natomiast w lutym, najzimniejszym miesiącu, średnie temperatury wynoszą od –3,5 °C na wyspach do –7,6 °C wewnątrz kraju.

Niemieckie nazwy estońskich miejscowościW
Niemieckie nazwy estońskich miejscowości

W wyniku siedmiu wieków silnej niemieckiej obecności, panowania, dominacji i osadnictwa na terenie Estonii i Łotwy, niemal wszystkie nazwy łotewskich i estońskich miast, miasteczek i wsi posiadają niemieckie odpowiedniki. Często jest tak, że nazwa w języku estońskim lub łotewskim pochodzi od nazwy niemieckiej.

Paunküla (zbiornik zaporowy)W
Paunküla (zbiornik zaporowy)

Paunküla – zbiornik zaporowy w Estonii, w prowincji Harjumaa, w gminie Kõue, pomiędzy wsiami Ardu i Paunküla.

Południk StruvegoW
Południk Struvego

Południk Struvego – sieć triangulacyjnych punktów pomiarowych, ciągnąca się od Fuglenes na przedmieściach Hammerfest na Przylądku Północnym do Starej Nekrasiwki niedaleko Izmaiłu nad Morzem Czarnym.

Suur MunamägiW
Suur Munamägi

Suur Munamägi – najwyższe wzniesienie w Estonii i krajach bałtyckich, sięgające 317,4 metrów n.p.m. Góra położona jest w pobliżu wsi Haanja w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Łotwą i Rosją. Na szczycie znajduje się wieża obserwacyjna wzniesiona w 1939 roku.

Wodospad JägalaW
Wodospad Jägala

Wodospad Jägala – wodospad w północnej Estonii, nad rzeką Jägala. Jest to najwyższy naturalny wodospad w Estonii, mający 8 metrów wysokości i 50 metrów szerokości. Wodospady Valaste i wodospady wapienne Ontika są wyższe, ale znajdują się u ujścia rowów melioracyjnych.

Zatoka FińskaW
Zatoka Fińska

Zatoka Fińska – zatoka w północno-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Finlandią, Rosją i Estonią. W głębi lądu, na przedłużeniu Zatoki Fińskiej znajdują się największe jeziora Europy: Ładoga i Onega. Głębokość maksymalna Zatoki wynosi 123 m.

Zatoka RyskaW
Zatoka Ryska

Zatoka Ryska – zatoka Morza Bałtyckiego pomiędzy Łotwą a Estonią.