
Forum Romanum, inna nazwa to Forum Magnum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych.

Anaglypha (Plutei) Hadriani, czasem zwane też Anaglypha Traiani – dwie długie płaskorzeźbione płyty marmurowe pochodzące z początku II wieku, odkryte w 1872 roku na Forum Romanum. Obecnie przechowywane są w budynku Kurii.

Curia Iulia – budynek na Forum Romanum przeznaczony na posiedzenia senatu w starożytnym Rzymie. Podobne budynki były stawiane w miastach zakładanych przez Rzymian, odbywały się w nich posiedzenia Rady Dekurionów.

Kolumna Fokasa – pomnik wystawiony w Rzymie ku czci bizantyjskiego cesarza Fokasa 1 sierpnia 608 r.

Lapis Niger - najstarszy i przez długi czas najważniejszy dla Rzymian monument na Forum Romanum. Położony jest naprzeciw Kurii, niedaleko łuku Septymiusza Sewera, otoczony przez fragmenty muru. Lapis Niger nie jest kamieniem lecz miejscem przykrytym płytami z czarnego marmuru, gdzie według legendy został zabity lub wzięty do nieba Romulus. Źródła starożytne wspominają też o istniejącym tu sanktuarium Wulkana.
Milliarium Aureum – kolumna wzniesiona z marmuru lub pozłacanego brązu przez Oktawiana Augusta w 20 roku p.n.e. w pobliżu świątyni Saturna na Forum Romanum.

Pomnik konny Domicjana – wykonany z brązu kolosalnych rozmiarów pomnik konny wzniesiony w 91 roku na Forum Romanum dla uczczenia zwycięstw cesarza Domicjana podczas kampanii w Germanii.

Rostra – mównica wzniesiona na Forum Romanum. Przeniesiona w nieco inne miejsce przez Juliusza Cezara podczas przebudowy Forum. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta o wymiarach 29,0 × 30,0 m. Wysokość podstawy wynosiła 5,0 m. Wejście znajdowało się po stronie zachodniej. Część wschodnia ozdobiona była początkowo dziobami okrętów zdobytych w 338 p.n.e. w Antium w trakcie wojny latyńskiej. Później dodano dzioby zdobyte w trakcie bitwy pomiędzy Oktawianem Augustem, a Markiem Antoniuszem pod Akcjum. Dwie części podstaw łączyła platforma. Z budowli zachowały się tylko fragmenty podstawy, choć znane są jej rekonstrukcje.
Umbilicus Urbis Romae – niewielki, okrągły, ceglany monument, stojący na Forum Romanum, nieopodal Łuku Septymiusza Sewera i Rostry. Wyznaczał centrum Rzymu, a także miejsce kontaktu pomiędzy światem żywych i światem zmarłych. Jego symbolikę wiązano również z historią założenia miasta, dlatego odgrywał ważną rolę w obrzędach z tym związanych.

Via Sacra główna ulica w starożytnym Rzymie, która prowadziła od wzgórza Velia przez Forum Romanum i kończyła się na Kapitolu.