
ASON – Technologia sieciowa umożliwiająca automatyczne dostarczanie usług. ASON jest postępem w stosunku do dotychczasowych sieci optycznych, nie ogranicza się jedynie do dzierżawionych połączeń, obejmuje również miękkie-trwałe, oraz komutowane połączenia. Sieci ASON dedykowane są głównie pod sieci IP. Poprawiają działanie różnych usług, zapewniając rozróżnienie wymagań Quality of Service. ASON umożliwia efektywne przełączanie i dynamiczne tworzenie połączeń.

CUPS – system obsługi urządzeń drukujących dla systemów bazujących na architekturze UNIX.

DiSEqC – protokół komunikacyjny opracowany przez Eutelsat pozwalający na przełączanie pomiędzy źródłami sygnału telewizyjnego, czy sterowanie anteną. Skrót pochodzi od ang. digital satellite equipment control i oznacza "cyfrowe sterowanie sprzętem satelitarnym", ew. "sterowanie cyfrowym sprzętem satelitarnym".

InterPlanetary File System - protokół mający na celu stworzenie trwałej i zdecentralizowanej metody przechowywania i udostępniania plików. IPFS jest adresowany zawartością i działa w oparciu o model peer-to-peer. Węzły sieci IPFS tworzą rozproszony system plików.

Kapsułkowanie – termin odnoszący się do struktury protokołu komunikacyjnego, np. opartego na modelu OSI lub modelu TCP/IP. Kapsułkowanie polega na upakowaniu danych z wyższej warstwy w warstwie niższej danego protokołu po stronie nadawczej, a więc przed wysłaniem pakietu telekomunikacyjnego w sieciach pakietowych. Po stronie odbiorczej wykonywane jest działanie odwrotne, prowadzące do wyodrębnienia danych warstwy najwyższej przenoszącej dane użytkowe z danych warstw niższych.

Modbus – protokół komunikacyjny stworzony przez firmę Modicon. Służy do komunikacji z programowalnymi kontrolerami tej firmy, a także innych producentów. Umożliwia zarządzanie siecią takich urządzeń jak np. system sterowania temperatury i wilgotności. Powstały wersje dla portu szeregowego i dla sieci IP. W sieciach IP używany jest protokół TCP na porcie 502. Modbus jest protokołem typu Client-Server.

NMEA 2000 – protokół używany do tworzenia sieci urządzeń elektronicznych, głównie morskich instrumentów nawigacyjnych. Różne instrumenty, które stosują protokół NMEA 2000 są podłączone w topologii magistrali.

Protokół drzewa rozpinającego, protokół drzewa opinającego, STP – protokół komunikacyjny wykorzystywany przez sieci komputerowe w drugiej warstwie modelu sieciowego OSI, opracowany przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) i opisany w dokumencie IEEE 802.1D.