KDEW
KDE

KDE – środowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych.

AkregatorW
Akregator

Akregator – wolny czytnik wiadomości dla systemów opartych na Uniksie. Obsługuje standardy RSS oraz Atom. Kanały mogą być grupowane w kategorie, w zależności od preferencji użytkownika, co znacznie usprawnia zarządzanie treścią.

Amarok (program)W
Amarok (program)

Amarok – program komputerowy do odtwarzania muzyki dla środowiska KDE. W obecnej wersji nie stanowi on jednak części pakietu z oprogramowaniem multimedialnym dla KDE kdemultimedia.

Ark (archiwizacja)W
Ark (archiwizacja)

Ark – program do archiwizacji zawarty w K Desktop Environment. Ark jest jedynie nakładką graficzną dla tekstowych programów archiwizujących. Program może współpracować z programami: tar, RAR, ZIP, gzip, bzip2, zoo, ar, 7z i LHA. Ark poprzez KParts może być połączony z Konquerorem. Aplikacja obsługuje technikę przeciągnij i upuść.

ARtsW
ARts

aRTs - framework audio będący dawniej częścią KDE 2 i KDE 3, symulujący działanie syntezatora analogowego.

Avahi (program)W
Avahi (program)

Avahi – wolna implementacja specyfikacji Zeroconf firmy Apple Inc., zawierająca system do wykrywania usług multicast DNS/DNS-SD. Avahi pozwala programom na publikowanie i wykrywanie usług i hostów w sieci lokalnej. Użytkownik może na przykład podłączyć laptop do sieci i od razu wykryć drukarki, usługi typu FTP czy SSH, a nawet osoby z którymi można porozmawiać. Cały program udostępniony jest na licencji LGPL.

DigiKamW
DigiKam

DigiKam – program komputerowy służący do zarządzania zdjęciami cyfrowymi, przeznaczony dla środowiska graficznego KDE. Umożliwia pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego oraz ich organizowanie, przeglądanie i prostą edycję.

DolphinW
Dolphin

Dolphin - menadżer plików dla KDE. Twórcy programu skupili się na podstawowych funkcjach i prostocie użytkowania, tak aby stał się alternatywą dla bardziej rozbudowanego menadżera Konqueror. Od wydania KDE 4 stał się podstawowym programem do zarządzania plikami w tym środowisku graficznym. Menadżer jest wydany na licencji GNU GPL.

Dragon PlayerW
Dragon Player

Dragon Player – prosty odtwarzacz multimedialny przeznaczony dla środowiska graficznego KDE. Jest kontynuacją pierwotnie napisanego przez Maxa Howella odtwarzacza video dla KDE 3 zwanego Codeine. Dragon Player jest domyślnym odtwarzaczem między innymi w KDE 4 znajdującym się w Kubuntu 8.04. Został napisany w języku C++, a wykorzystuje m.in. biblioteki Qt. Dostępny jest na wolnej licencji GNU General Public License.

Matthias EttrichW
Matthias Ettrich

Matthias Ettrich – niemiecki informatyk, programista FOSS, pomysłodawca projektu K Desktop Environment (KDE) (1996) i jeden z twórców LyX (1995).

GwenviewW
Gwenview

Gwenview – przeglądarka grafik dla KDE. Od wersji 2.0 ma uproszczony interfejs w stosunku do poprzednich wersji i jest standardową przeglądarką graficzną KDE4 uwzględnioną w module kdegraphics. Przeglądarka jest wydana na licencji GNU GPL.

JuKW
JuK

JuK to program komputerowy do odtwarzania muzyki dla środowiska KDE. Jest on częścią pakietu z oprogramowaniem multimedialnym dla KDE kdemultimedia. Juk obsługuje kolekcje plików dźwiękowych w formatach MP3, Ogg Vorbis oraz FLAC.

K3bW
K3b

K3b – aplikacja służąca do nagrywania płyt CD i DVD przeznaczona dla środowiska graficznego KDE.

K9CopyW
K9Copy

K9Copy – wolny program do kopii DVD i DVD authoringu dla systemów uniksopodobnych, takich jak Linux i BSD.

KaffeineW
Kaffeine

Kaffeine – komputerowy odtwarzacz multimedialny, wykorzystujący bibliotekę Qt i działający w uniksowym środowisku graficznym KDE.

KalziumW
Kalzium

Kalzium — układ okresowy pierwiastków dla KDE4. Zawiera informacje o 103 pierwiastkach chemicznych, w tym masę atomową, ładunek, ilustrację, informacje o odkryciu i inne dane chemiczne. Umożliwia również grupowanie pierwiastków według takich kryteriów jak stan skupienia, liczba atomowa oraz inne zgodne z oznaczeniami kolorowymi. Umożliwia również pokazywanie wyłącznie pierwiastków znanych w danym czasie.

KateW
Kate

Kate, zaawansowany edytor tekstu zawarty w środowisku KDE.

KDE 1W
KDE 1

KDE 1 - to pierwsza seria środowiska graficznego KDE. Wersja 1.0 została opublikowana 12 lipca 1998, a 1.1, która poprawiała między innymi stabilność i szybkość działania KDE pojawiła się dopiero 8 miesięcy później. Wprowadzała ona także kilka innych usprawnień oraz drobne zmiany wizualne - nowe ikony, tła itd. KDE 1 zostało zaprogramowane w języku C++ z wykorzystaniem bibliotek Qt.

KDE 2W
KDE 2

KDE 2 - to druga seria środowiska graficznego KDE. W jej skład weszły trzy główne wydania - 2.0, 2.1 oraz 2.2.

KDE 3W
KDE 3

KDE 3 – to trzecia seria środowiska graficznego KDE. W jej skład weszło sześć głównych wydań – 3.0, 3.1. 3.2, 3.3, 3.4 oraz 3.5.

KDE e.V.W
KDE e.V.

KDE e.V. – stowarzyszenie zarejestrowane reprezentujące społeczność skupioną wokół KDE w sprawach prawnych i finansowych. Wspiera finansowo, przez przekazywanie sprzętu i inne darowizny, a następnie dysponuje nimi, aby wspierać rozwój KDE, a nie wpływać na niego. Występujące „e.V.” w nazwie jest skrótem od eingetragener Verein. Trzy flagi w logo KDE e.V. symbolizują: wsparcie społeczności, reprezentowanie społeczności i zarządzanie społecznością.

KDE Frameworks 5W
KDE Frameworks 5

KDE Frameworks – kolekcja bibliotek programistycznych, stworzona przez KDE i oparta na bibliotekach Qt. Jest ona podstawą środowiska graficznego KDE 5. Została wydana na licencji LGPL.

KDE Plasma WorkspacesW
KDE Plasma Workspaces

Plasma – przestrzeń robocza środowiska graficznego KDE w wersji 4. Aktualnie jest dostępna w czterech wersjach - Plasma Desktop dla zwykłych komputerów PC, Plasma Netbook dla komputerów typu netbook, Plasma Mobile dla smartfonów oraz Plasma Tablet dla tabletów PC. Jest wydawana jako część KDE Software Compilation.

KDE PlatformW
KDE Platform

KDE Platform – zestaw frameworków KDE, który stanowi podstawę jego działania. Jest wydawany równolegle z KDE Plasma Workspaces i KDE Software Compilation 4. Został napisany głównie w C++ i zawiera nakładki umożliwiające tworzenie programów w innych językach programowania.

KDE Software Compilation 4W
KDE Software Compilation 4

KDE Software Compilation 4 wersja środowiska graficznego KDE oraz powiązanych z nim programów dla systemów uniksopodobnych wydane po raz pierwszy 11 stycznia 2008 utworzone z użyciem biblioteki Qt4 wydane na licencji GPL. Główne wydania są planowane co sześć miesięcy, a poprawki błędów comiesięcznie.

KdenliveW
Kdenlive

Kdenlive – edytor wideo dla środowiska KDE. Projekt rozpoczął Jason Wood w roku 2002, i jest teraz utrzymany przez małą ekipę deweloperów.

KDevelopW
KDevelop

KDevelop – zintegrowane środowisko programistyczne przeznaczone dla środowiska KDE.

KDM (menedżer logowania)W
KDM (menedżer logowania)

-

KGetW
KGet

KGet – menedżer pobierania plików. KGet jest częścią składową środowiska KDE.

KMailW
KMail

KMail jest podstawowym klientem poczty środowiska KDE.

KMixW
KMix

KMix – wielofunkcyjny mini mikser KDE. Jest częścią kdemultimedia.

KMyMoneyW
KMyMoney

KMyMoney – aplikacja do zarządzania budżetem osobistym, z angielskiego my money oznacza "moje pieniądze".

KolourPaintW
KolourPaint

KolourPaint - aplikacja do obróbki grafiki rastrowej, będąca częścią środowiska KDE. Program pod względem sposobu obsługi zbliżony jest do Microsoft Paint sprzed wersji 7, lecz posiada dodatkowe opcje takie jak rotacja obrazów, obsługa przeźroczystości, czy ustawienia podobieństwa kolorów. Program jest darmowy i został wydany na licencji BSD.

KonquerorW
Konqueror

Konqueror – zintegrowana przeglądarka internetowa i menedżer plików wchodząca w skład środowiska KDE systemów operacyjnych Unix, GNU/Linux i Windows. Wchodzi w skład KDEBase.

KonsoleW
Konsole

Konsole – emulator terminali wyposażony w zakładki. Napisany został przez Larsa Doelle w C++. Rozprowadzany jest na licencji GPL w wersji 2. Konsole jest częścią składową KDE.

KonversationW
Konversation

Konversation – klient IRC dla środowiska graficznego KDE udostępniany na licencji GPL. Jest rozwijany w ramach "KDE Extragear", co oznacza, że jego cykl wydawniczy jest niezależny od KDE. Konversation jest domyślnym klientem IRC w wielu głównych dystrybucjach Linuksa np. w openSUSE oraz w Fedorze w wersji ze środowiskiem KDE. Konversation wspiera połączenia IPv6. Oferuje wsparcie dla SSL. Wspiera także szyfrowanie Blowfish. Konversation cechuje się automatyczną detekcją UTF-8 oraz umożliwia używanie innych kodowań na różnych kanałach. Wspiera również OSD dla powiadomień oraz pozwala zapisywać zakładki dla kanałów oraz serwerów. Konversation obsługuje również kolory, dekoracje tekstu oraz ikony nicków.

KopeteW
Kopete

Kopete – komunikator internetowy obsługujący takie protokoły jak Jabber, ICQ, Yahoo! Messenger, Gadu-Gadu, IRC i inne. Kopete jest częścią składową środowiska KDE.

KPDFW
KPDF

KPDF – przeglądarka plików w formacie PDF, bazująca na Xpdf. Względem pierwowzoru KPDF posiada własne funkcje, jak np. tryb łączonego przeglądania stron, czy możliwość wyświetlenia prezentacji. KPDF jest częścią składową środowiska KDE.

KPovModelerW
KPovModeler

KPovModeler – program służący do modelowania scenerii i tworzenia grafiki trójwymiarowej za pomocą programu POV-Ray, bez znajomości języka opisu scen, wykorzystywanego w POV-Ray. KPovModeler wchodzi w skład środowiska KDE.

KpppW
Kppp

Kppp – frontend dla pppd. Jest częścią pakietu KDENetwork.

KrdcW
Krdc

Krdc – aplikacja, dzięki której można połączyć się z serwerem VNC oraz RDP. Jest częścią pakietu KDENetwork.

KrusaderW
Krusader

Krusader – zaawansowany menedżer plików dla KDE, zbliżony interfejsem do Total Commandera (Windows). Obsługuje archiwa, potrafi montować systemy plików, transfery ftp.

KscdW
Kscd

KScd – mały, szybki odtwarzacz płyt CD dla KDE. Jest częścią pakietu KDEMultimedia.

KSircW
KSirc

KSirc – domyślny klient usługi sieciowej IRC dla KDE. Jest częścią pakietu KDENetwork.

KSnapshotW
KSnapshot

KSnapshot – program do tworzenia zrzutów ekranu, zawarty KDE. Jest częścią kdebase.

KStarsW
KStars

KStars – program symulacji planetarium.

KubuntuW
Kubuntu

Kubuntu – oficjalna pochodna dystrybucji Ubuntu korzystająca ze środowiska graficznego KDE, zamiast zastosowanego w Ubuntu GNOME – dawniej Unity. Kubuntu wykorzystuje te same komponenty systemu, co Ubuntu.Projekt Kubuntu ma być dla KDE tym, czym jest Ubuntu dla GNOME: doskonale dopasowaną dystrybucją z najlepszymi cechami Ubuntu, ale wyposażoną w KDE. Kubuntu jest wydawane regularnie; nowe wydanie ukazuje się wraz z wydaniem KDE. – Ze Strony Kubuntu na Ubuntu Wiki

KVIrcW
KVIrc

KVIrc – graficzny klient sieci IRC dostępny dla systemów Linux, OS X, Unix oraz Windows. Program ten jest częścią środowiska graficznego KDE i podobnie jak ono całe jest dostępny na licencji GNU GPL (zmodyfikowanej). Autorem KVIrc jest polski programista Szymon Stefanek.

KWinW
KWin

Kwin – menedżer okien, wykorzystywany domyślnie przez środowisko graficzne KDE i będący częścią składową tego środowiska. Możliwe jest wykorzystanie KWin także jako samodzielnego menedżera okien lub wykorzystanie go w innym środowisku graficznym, możliwe jest też uruchamianie KDE z innym niż KWin menedżerem okien.

KWordQuizW
KWordQuiz

KWordQuiz – program, który służy głównie do nauki nowego słownictwa, będący częścią KDE Education Project, które z kolei jest częścią środowiska graficznego KDE. Program jest dostępny na licencji GNU GPL. KWordQuiz używa formatu kvtml. Można go wykorzystać do nauki słownictwa praktycznie wszystkich języków świata, ponieważ w pełni wspiera Unicode. Poza nauką słownictwa można wykorzystać go do uczenia się terminologii z wielu innych dziedzin nauki, np. do nauki stolic państw świata.

KWriteW
KWrite

KWrite – lekki edytor zawarty w KDE. Program używa interfejsu KTextEditor, dzięki czemu użytkownik może zdecydować, z których komponentów chce korzystać. KWrite jest częścią Kate i znajduje się w kdebase.

Marble (KDE)W
Marble (KDE)

Marble jest wirtualnym globusem, który pozwala użytkownikowi wybierać wygląd między Ziemią, Księżycem, Wenus, Marsem i innymi planetami. Jest to wolne oprogramowanie na warunkach licencji GNU LGPL, opracowane przez KDE i społeczność open source do użytku na komputerach osobistych z systemem operacyjnym kompatybilnym z Qt-4. W wersji beta również dostępna jest aplikacja na system Android.

Nepomuk (informatyka)W
Nepomuk (informatyka)

NEPOMUK jest otwartoźródłową specyfikacją dotyczącą projektowania społecznego pulpitu semantycznego, który wzbogaca i łączy dane z różnych aplikacji używających semantycznych metadanych magazynowanych jako RDF. Początkowo był rozwijany przez projekt NEPOMUK ufundowany przez Wspólnotę Europejską.

Okular (program komputerowy)W
Okular (program komputerowy)

Okular – przeglądarka dokumentów cyfrowych dla środowiska KDE od wersji 4. Została oparta na czytniku dokumentów KPDF. Zastąpił ten oraz kilka innych programów: KGhostView, KFax, KFaxview i KDVI.

Oxygen ProjectW
Oxygen Project

Oxygen Project – projekt mający na celu odświeżenie wyglądu KDE Plasma Workspaces.

PhononW
Phonon

Phonon – API multimedialne wspierana przez bibliotekę Qt umożliwiające obsługę strumieni multimedialnych pod KDE 4.

RekonqW
Rekonq

Rekonq – przeglądarka internetowa korzystająca z silnika WebKit, oparta na bibliotece programistycznej Qt.

Cornelius SchumacherW
Cornelius Schumacher

Cornelius Schumacher — niemiecki programista pracujący nad KDE, prezes KDE e.V.

YakuakeW
Yakuake

YaKuake to emulator terminali oparty na silniku konsoli KDE, wyposażony w karty. W przeciwieństwie do innych emulatorów, nie działa on w oknie, lecz wywołany skrótem klawiszowym "wysuwa się" na pulpit. Twórcy Yakuake wzorowali się na konsolach z gier Quake, stąd też takie, a nie inne zachowanie się aplikacji.