
AbiWord jest wolnodostępnym procesorem tekstu rozpowszechnianych na warunkach licencji GPL, który pracuje w systemach GNU/Linux ze środowiskiem GNOME, macOS, Microsoft Windows i innych. Początkowo był to produkt firmy SourceGear Corporation, ale ostatecznie firma zdecydowała, że program ten będzie rozwijany jako całkowicie wolny projekt.

Anjuta – zintegrowane środowisko programistyczne dla GNOME. Obsługuje języki C i C++. Zawiera menedżera projektu, kreatora aplikacji, interaktywny debuger i wygodny edytor kodu źródłowego z kolorowaniem składni, automatycznym formatowaniem kodu, podpowiadaniem argumentów funkcji i ułatwionym przeglądaniem kodu oraz wbudowany emulator terminala.

Avahi – wolna implementacja specyfikacji Zeroconf firmy Apple Inc., zawierająca system do wykrywania usług multicast DNS/DNS-SD. Avahi pozwala programom na publikowanie i wykrywanie usług i hostów w sieci lokalnej. Użytkownik może na przykład podłączyć laptop do sieci i od razu wykryć drukarki, usługi typu FTP czy SSH, a nawet osoby z którymi można porozmawiać. Cały program udostępniony jest na licencji LGPL.

Brasero – program do nagrywania płyt CD/DVD dla systemów uniksopodobnych wydany na licencji GNU GPL. Brasero jest graficzną nakładką GTK+ korzystającą z cdrtools, growisofs, a opcjonalnie również z libburn. Wersja 2.26 środowiska graficznego GNOME wprowadziła nagrywarkę Brasero jako jej integralną część, czyniąc też zmianę w jej numerowaniu

Dia – program służący do tworzenia diagramów ogólnego przeznaczenia, rozwijany jako część projektu GNOME. Został pierwotnie napisany przez Alexander Larsson. Dia używa Controlled Single Document Interface (CSDI) podobnego do programu GIMP oraz Sodipodi/Inkscape. Interfejs graficzny programu został stworzony w oparciu o biblioteki GTK+, dzięki czemu istnieje możliwość jego przeniesienia na inne niż uniksowe systemy operacyjne - np. istnieje wersja dla Microsoft Windows.

Ekiga jest wolnym oprogramowaniem do VoIP i wideokonferencji w środowisku GNOME. Program obsługuje protokoły SIP i H.323.

Epiphany – domyślna przeglądarka internetowa środowiska GNOME.

Evince – prosta przeglądarka dokumentów PDF, PostScript, DVI, TIFF przeznaczona dla środowiska graficznego GNOME. Stworzona została przez firmę Red Hat aby zastąpić programy takie jak GPdf, GGV czy Xpdf.

Evolution – wielofunkcyjny klient poczty elektronicznej i organizer rozwijany na licencji GPL.

Image Viewer, wcześniej Eye of GNOME — przeglądarka grafik dla GNOME, który w przeciwieństwie do niektórych programów tego rodzaju, wyświetla wyłącznie obrazy. Zawiera również narzędzia umożliwiające powiększanie i pomniejszanie, tryb pełnoekranowy, obrót i ustalenie tła dla obszarów przezroczystych.

Gabber – klient Jabbera dla linuksowego środowiska graficznego GNOME. Pierwsza wersja, stworzona przez Dave'a Smitha i Juliana Missiga, była zarazem jednym z pierwszych klientów Jabbera.

Galeon – przeglądarka internetowa dla systemu GNU/Linux, zintegrowana ze środowiskiem GNOME. Przeglądarka ta potrzebuje do działania biblioteki GTK+.

GConf − system używany przez środowisko GNOME do przechowywania informacji o konfiguracji środowiska i apikacji.

Geany – lekki, wieloplatformowy, oparty na GTK+ edytor tekstu bazowany na Scintilli i zawierający podstawowe cechy zintegrowanego środowiska programistycznego. Jednym z celów przy tworzeniu Geany jest ograniczenie zależności od innych pakietów oraz skrócenie czasu ładowania. Geany jest dostępny na szeroką gamę systemów operacyjnych, takich jak BSD, Linux, Mac OS X, Solaris i Windows. Wśród wspieranych języków programowania są: C, Java, JavaScript, PHP, HTML, CSS, Python, Perl, Ruby, Pascal i Haskell.

gedit – edytor tekstu oparty na bibliotece GTK+. Należy do projektu GNOME. Zapewnia kolorowanie składni.

GIMP – bezpłatny, otwartoźródłowy program do edycji grafiki rastrowej. Pozwala na operacje takie jak m.in. retusz, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, umożliwiając pracę na warstwach i kanałach, dostosowywanie interfejsu czy tworzenie skryptów automatyzujących niektóre czynności.

GIMPshop – modyfikacja wolnego/otwartego programu graficznego GIMP. Jak mówi sam autor:

Glade – aplikacja do wizualnego projektowania graficznego interfejsu użytkownika dla programów GTK+/GNOME. Projektowany interfejs jest zapisywany jako plik XML. Pliki w formacie GtkBuider i Libglade mogą być ładowane przez biblioteki, odpowiednio, GTK+ lub Libglade, oraz wykorzystywane w różnych językach m.in. C, C++, Java, Perl, Python, C#, Pike, Ruby lub Haskell. 12 sierpnia 2006 ukazało się wydanie Glade 3.0. Środowisko to jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GPL.

GNOME – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.

GNOME Commander – dwupanelowy menedżer plików dla środowiska GNOME. Korzysta z biblioteki GTK+ i GnomeVFS. GNOME Commander stara się sprostać wymaganiom bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy lubią zarządzać plikami i wykorzystywać skomplikowane funkcje i polecenia.

GDM to menedżer logowania dla środowiska graficznego GNOME. Został zaprojektowany jako prostsza w konfiguracji alternatywa dla domyślnego w X11 menedżera XDM.

GNOME Foundation – organizacja non-profit z siedzibą w Cambridge w Stanach Zjednoczonych, którą założono w 2000 roku. Organizacja ta koordynuje postęp prac nad projektem GNOME.

GNOME Office – zestaw aplikacji biurowych dla środowiska GNOME. W przeciwieństwie do innych pakietów biurowych wchodzące w jego skład aplikacje nie są ze sobą ściśle związane, a sama definicja tego, z czego składa się Gnome Office nie jest ścisła. Integrację między niektórymi programami zestawu zapewniają tzw. komponenty Bonobo.

GNOME Terminal – emulator terminali napisany głównie przez Havoca Penningtona. Jest częścią środowiska graficznego GNOME. Pozwala użytkownikom GNOME uruchamiać konsolowe programy tak, jakby były w prawdziwej uniksowej powłoce, podczas gdy tak naprawdę wciąż korzystają z X Window. W związku z tym użytkownik może przesuwać, minimalizować, zmieniać rozmiar czy przenosić terminal na inne wirtualne pulpity, tak samo, jak inne programy w GNOME.

GnomeBaker jest aplikacją służącą do nagrywania płyt CD i DVD w systemach uniksopodobnych przeznaczoną dla środowiska graficznego GNOME. GnomeBaker wykorzystuje darmowego frameworka GStreamer.

GnuCash – wolne oprogramowanie do zarządzania finansami, liczenia przychodów oraz wydatków.

Gnumeric – wolny arkusz kalkulacyjny stanowiący część pakietu biurowego GNOME Office, który z kolei należy do środowiska GNOME. W zamierzeniach autorów ma stanowić zamiennik dla zastrzeżonych programów, takich jak Microsoft Excel, na którym jest wzorowany. Cechuje się licznymi funkcjami. Głównymi autorami Gnumerica są Miguel de Icaza i Jody Goldberg.

Gossip – klient Jabbera, komunikator internetowy przeznaczony dla linuksowego środowiska graficznego GNOME. Charakteryzuje się prostym, przejrzystym interfejsem i niewielką ilością opcji.

GParted – edytor partycji oparty na środowisku graficznym GNOME dostępny na licencji GPL. Jest używany do tworzenia, usuwania, zmiany rozmiaru, przenoszenia, sprawdzania i kopiowania partycji oraz systemów plików znajdujących się na nich. Jest przydatny do tworzenia przestrzeni dla nowych systemów operacyjnych, reorganizacji użycia dysku, kopiowania danych rezydujących na dysku twardym i tworzenia lustrzanych kopii partycji.

Gramps – program genealogiczny, napisany w języku Python, dostępny na licencji GNU GPL. Program istnieje w wersji polskojęzycznej. Dostępny jest na większość platform uniksowych oraz – począwszy od gałęzi 2.2.x – na systemy operacyjne z rodziny Windows.

GStreamer – framework multimedialny napisany w C. Służy jako serwer dla aplikacji multimedialnych takich jak edytory audio i wideo czy odtwarzacze multimedialne.

Metacity – opensource'owy menedżer kompozycji okien, używany standardowo w środowisku GNOME od wersji 2.2. Prace nad aplikacją rozpoczął Havoc Pennington. Program korzysta z GTK+ i dostępny jest na licencji GNU GPL.

Miguel de Icaza – programista meksykański, działacz na rzecz rozwoju projektów free software i open source, twórca m.in. projektu GNOME i Mono.

Mono – zestaw narzędzi umożliwiający uruchamianie programów stworzonych dla platformy .NET Framework, w skład których wchodzi między innymi kompilator języka C# oraz środowisko CLR.

MonoDevelop – wolne zintegrowane środowisko programistyczne dla GNOME, pierwotnie przeznaczone dla C# oraz innych języków platformy .NET. Początkowo MonoDevelop był tylko portem SharpDevelop dla Gtk#, od tego czasu bardzo się rozwinął.

Nautilus – domyślny menedżer plików środowiska GNOME. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie zarządzania plikami, ale może także służyć do ich przeglądania oraz jako prosta przeglądarka internetowa. Program ten zastąpił GMC od wydania 1.4 środowiska GNOME.

Rhythmbox – odtwarzacz muzyczny przeznaczony dla środowiska graficznego GNOME. Wykorzystuje framework multimedialny GStreamer. Budowa programu inspirowana jest programem iTunes.

Scribes – adresowany dla programistów edytor tekstu dla środowiska GNOME napisany w języku Python. Interfejs użytkownika jest uproszczony, bez paska menu. Dostępny pasek narzędziowy z ikonami typowych poleceń oraz menu kontekstowe. Edycja wielu plików w oparciu o interfejs wielu okien z menedżerem okien.

Seahorse – aplikacja działająca w środowisku Linux w menedżerze GNOME i służąca do zarządzania kluczami PGP oraz SSH. Seahorse jest zintegrowany z programami Nautilus, gedit oraz Evolution w celach szyfrowania, odszyfrowywania oraz przeprowadzania innych operacji. Posiada obsługę HKP oraz key server support. Podstawą tego programu jest GNU Privacy Guard (GPG) i jest on udostępniony pod GNU General Public License.

Shotwell – przeglądarka grafik zaprojektowana do zarządzania plikami graficznymi w środowisku GNOME. W 2010 r. Shotwell zastąpił F-Spot w dystrybucjach Linuksa używających GNOME.

Sound Juicer to ripper CD. Pozwala na odtwarzanie muzyki z płyt CD oraz na przekonwertowanie jej do innych formatów plików dźwiękowych. Program konwertuje muzykę przez GStreamer, do formatów takich jak mp3, WAV, Ogg Vorbis i bezstratnego formatu FLAC.

Maciej Stachowiak – amerykański programista pochodzenia polskiego obecnie zatrudniony przez Apple jako lider zespołu odpowiedzialnego za rozwój przeglądarki Safari i silnik przeglądarki WebKit. Jako wieloletni zwolennik Open Source był zaangażowany w rozwój Scwm, GNOME i Nautilusa przed rozpoczęciem pracy w Apple. Jest zaangażowany w rozwój standardów internetowych i członkostwo w grupie roboczej do spraw HTML 5 w World Wide Web Consortium oraz jest członkiem komitetu wykonawczego Web Hypertext Application Technology Working Group.

Tomboy – aplikacja służąca do tworzenia i zarządzania notatkami, napisana w C#. Od wersji 2.16 środowiska graficznego GNOME Tomboy jest jego aplikacją składową.

Totem – domyślny odtwarzacz multimediów dla środowiska GNOME. Program może korzystać z silników GStreamer lub Xine. Totem potrafi odtwarzać różnorakie multimedia, muzykę i pliki wideo. Obsługuje również listy odtwarzania i strumieniowy transfer danych, dzięki czemu można wykorzystywać go do słuchania programu internetowych stacji radiowych. Aby odtworzyć strumień, należy z menu wybrać „Film/Otwórz z położenia” i w wyświetlonym polu wprowadzić odpowiedni adres internetowy. Totem w pełni obsługuje menu płyt DVD, dzięki czemu można poruszać się po nim za pomocą myszy.

Zenity to program umożliwiający wyświetlanie okien dialogowych GTK+ bezpośrednio z poziomu terminala lub skryptów powłoki.