
GNU – uniksopodobny system operacyjny złożony wyłącznie z wolnego oprogramowania. GNU zapoczątkowany został przez Richarda Stallmana i był pierwszym projektem Free Software Foundation (FSF).

GNU Autoconf - zestaw narzędzi oraz makr M4 stworzonych w ramach projektu GNU, które służą do generowania skryptów powłoki mających zająć się procesem kompilacji programów komputerowych rozprowadzanych w formie kodu źródłowego.

GNU Automake – narzędzie programistyczne, które tworzy przenośne pliki makefile dla programu make, używanego do kompilacji oprogramowania. Zostało stworzone przez Free Software Foundation jako jeden z programów GNU, jest częścią Autotools. Pliki makefile tworzone przez Automake spełniają standardy GNU Coding Standards. Automake działa przetwarzając plik Makefile.am generuje plik Makefile.in.

Autotools – zestaw narzędzi programistycznych, które pomagają w kompilowaniu kodu źródłowego i budowaniu przenośnych pakietów oprogramowania dla wielu systemów operacyjnych z rodziny UNIX.

bash – powłoka systemowa UNIX napisana dla projektu GNU. Program jest rozprowadzany na licencji GPL.

GNU Bazaar – rozproszony system kontroli wersji napisany w języku Python, sponsorowany przez firmę Canonical Ltd. Bazaar działa z wieloma systemami operacyjnymi, w tym: GNU/Linux, FreeBSD, MS Windows, OS X. Bazaar jest wolnym programem z otwartym kodem źródłowym. Został wydany na licencji GNU GPL i jest częścią Projektu GNU.

conjoint R – pakiet oprogramowania statystycznego dla programu GNU R. Zawiera implementację tradycyjnej metody conjoint analysis. Jest napisany w języku programowania R jako rozwinięcie (moduł) popularnego oprogramowania statystycznego w postaci programu GNU R, współpracuje także z programami dedykowanymi dla środowiska R takimi jak: RStudio oraz Microsoft R Application Network.

Elementary OS – pochodna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, bazująca na dystrybucji Ubuntu.

File Roller jest menedżerem archiwów zawartym w środowisku graficznym GNOME.

Gnash – projekt, którego celem jest stworzenie odtwarzacza i wtyczki do przeglądarek dla formatu SWF, który będzie wolnym oprogramowaniem. Ma on zastąpić własnościowy Adobe Flash Player.

GNU libc – wersja standardowej biblioteki języka C, stworzona w ramach projektu GNU.

GNU Classpath – zestaw podstawowych bibliotek programistycznych służących programowaniu w języku Java.

GNU Compiler Collection (GCC) – zestaw kompilatorów o otwartym kodzie źródłowym rozwijany w ramach Projektu GNU. Rozpowszechniany jest na licencji GPL oraz LGPL.

GNU Debugger (GDB) – debugger będący częścią projektu GNU, napisany w 1988 r. przez Richarda Stallmana. Program obsługuje wiele architektur komputera i jest dostępny dla wielu systemów operacyjnych. Potrafi otworzyć bardzo dużo formatów binarnych, zawdzięcza to BFD. Zazwyczaj zamiast pełnej nazwy używa się akronimu GDB. GNU Debugger jest dostępny na warunkach licencji GNU General Public License.

GNU FDL – licencja typu copyleft dla dokumentów wolnej dokumentacji.

GNU General Public License (GPL) – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Druga wersja licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a trzecia – 29 czerwca 2007.

gettext to pakiet oprogramowania, stworzony w ramach projektu GNU, służący do internacjonalizacji programów komputerowych na uniksopodobnych systemach operacyjnych. Najpopularniejsza implementacja gettext jest rozwijana przez Projekt GNU w ramach wolnego oprogramowania.

GNU GRUB – program rozruchowy rozwijany w ramach projektu GNU. Jego nazwa jest grą słów związaną z fizyczną teorią wielkiej unifikacji.

GNU Hurd – jądro systemu operacyjnego opartego na architekturze mikrojądra.

GNU IceCat – przeglądarka internetowa rozprowadzana przez Projekt GNU, składająca się wyłącznie z wolnego oprogramowania, jest forkiem przeglądarki Mozilla Firefox. Jest kompatybilna z systemami GNU/Hurd, GNU/Linux oraz OS X.

GNU Lesser General Public License (LGPL) – licencja wolnego oprogramowania zaaprobowana przez FSF, zaprojektowana jako kompromis między GNU GPL a liberalnymi licencjami jak licencja BSD lub licencja X11 (MIT). Napisana w roku 1991 przez Richarda Stallmana z pomocą Ebena Moglena.

GNU Octave – środowisko obliczeń oraz język programowania przeznaczony dla prowadzania obliczeń numerycznych. Octave jest wolnym odpowiednikiem środowiska MATLAB.

GPG lub GnuPG – wolny zamiennik oprogramowania kryptograficznego PGP. Udostępniony na licencji GPL, pierwotnie rozwijany przez Wernera Kocha. Projekt jest wspierany przez rząd niemiecki. GPG spełnia standard OpenPGP. Obecne wersje PGP mogą współpracować z systemami spełniającymi założenia standardu OpenPGP. Jak jednak często się zdarza w takich sytuacjach, nie wszystkie funkcje nowszego oprogramowania są wspierane przez starsze. Użytkownicy muszą rozumieć te niezgodności i potrafić je obejść.

GNUnet to projekt, którego celem jest stworzenie niezależnej i zdecentralizowanej infrastruktury dla bezpiecznych sieci typu P2P. Struktura ta zapewnia szyfrowanie i autoryzację połączeń, przeszukiwanie zasobów oraz w pełni kontrolowaną przez użytkownika alokację zasobów komputera.

Grisbi jest menadżerem finansów osobistych pracującym w systemach Linux, Mac OS i Microsoft Windows. Grisbi obsługuje wiele kont i walut. Wpływy i wydatki mogą być przydzielane do kategorii, linii budżetowych, sposobów płatności, beneficjentów i lat finansowych.

GTK+ – biblioteka służąca do tworzenia interfejsu graficznego do programów komputerowych. Pierwotnie stworzona na potrzeby programu GIMP, stąd też nazwa, pochodząca od ang. The GIMP Toolkit. Znak + pojawił się w nazwie, gdy autorzy dodali do oryginalnego GTK możliwość programowania obiektowego.

gzip – program komputerowy służący do bezstratnej kompresji danych, tworzony w ramach projektu GNU.

GNU LilyPond – oprogramowanie do składu nut.

Pango jest biblioteką udostępnianą na zasadach Wolnego i Otwartego Oprogramowania, odpowiedzialną za wygląd i renderowanie tekstu. Biblioteka Pango wykorzystywana jest głównie w środowisku graficznym GNOME w powiązaniu z biblioteką GTK+.

Projekt GNU – przedsięwzięcie mające na celu stworzenie kompletnego, wolnego, uniksopodobnego systemu operacyjnego GNU, zapoczątkowane w styczniu 1984 roku przez Richarda Matthew Stallmana.

GNU PSPP jest nazwą programu komputerowego do przeprowadzania analizy statystycznej danych.

GNU R – interpretowany język programowania oraz środowisko do obliczeń statystycznych i wizualizacji wyników. Jest to projekt GNU podobny do języka i środowiska S stworzonego w Bell Laboratories przez Johna Chambersa i jego współpracowników. R jako implementacja języka S została stworzona przez Roberta Gentlemana i Rossa Ihakę na uniwersytecie w Auckland. Nazwa pochodzi od pierwszych liter imion twórców oraz jest nawiązaniem do języka S. GNU R rozprowadzany jest w postaci kodu źródłowego oraz w postaci binarnej wraz z wieloma dystrybucjami GNU/Linuksa. Dostępna jest także wersja dla Microsoft Windows i Mac OS.

RepRap – projekt stworzenia maszyny samoreplikującej, w postaci uniwersalnej drukarki 3D. Drukarka taka mogłaby być wykorzystywana w szybkim prototypowaniu i byłaby zdolna do wyprodukowania pełnego zestawu swoich własnych części.
Rob Savoye - główny deweloper programu Gnash. Jest także deweloperem w projekcie GNU, który pracował nad Debianem, Red Hatem i wieloma innymi projektami wolnego oprogramowania. Był jednym z pierwszych pracowników firmy Cygnus Solutions, sprzedanej Red Hatowi w 2001 r.

Swfdec – biblioteka multimedialna służąca odtwarzaniu animacji, filmów wideo oraz stron internetowych stworzonych z wykorzystaniem technologii Adobe Flash.

Wicd – wolne i otwarte oprogramowanie do zarządzania zarówno przewodowymi i bezprzewodowymi sieciami dla systemu Linux. Projekt rozpoczął się pod koniec 2006 r.. Pierwotnie program nazywał się Connection Manager, ale nazwa została zmieniona, ponieważ zbyt wielu ludzi myliło go z Network Manager. Wicd ma na celu zapewnienie prostego interfejsu do zarządzania siecią.