
Odtwarzacz multimedialny - specjalny rodzaj oprogramowania komputerowego, przeznaczony do odtwarzania plików multimedialnych. Większość odtwarzaczy obsługuje dużą liczbę formatów, zarówno dźwięku jak i obrazu. Niektóre skupiają się na odtwarzaniu plików muzycznych lub filmowych - przejawia się to dostosowaniem interfejsu do wyspecjalizowanych zadań.

AIMP – bezpłatny program komputerowy dla systemu Windows, wyprodukowany przez AIMP DevTeam. Główną funkcją programu jest możliwość odtwarzania większości plików audio. Celem programu jest oferowanie jak największej ilości funkcji przy jednoczesnym jak najmniejszym obciążeniu zasobów procesora i pamięci. Od wersji 3.00 posiada autorski silnik.

ALLPlayer – odtwarzacz multimedialny napisany przez programistę Artura Majtczaka, wydany przez firmę ALLPlayer Group sp. z o.o. Odtwarzacz jest dostępny na platformę Windows oraz platformy mobilne; Android, iPad i iPhone.

Amarok – program komputerowy do odtwarzania muzyki dla środowiska KDE. W obecnej wersji nie stanowi on jednak części pakietu z oprogramowaniem multimedialnym dla KDE kdemultimedia.

Apple TV – odtwarzacz multimedialny wyprodukowany przez Apple. Jest to sieciowy odbiornik tzn. dekoder umożliwiający odtwarzanie mediów za pomocą kabla HDMI i odtwarzanie na telewizorze treści cyfrowych w jakości 4K HDR pobieranych z OS X lub Windows z zainstalowaną aplikacją iTunes.

Audacious – odtwarzacz multimedialny należący do wolnego oprogramowania, przeznaczony dla systemów operacyjnych opartych na standardach POSIX. Audacious jest odgałęzieniem projektu Beep Media Player 0.9.7.1.

Banshee jest odtwarzaczem muzyki dla systemów z rodziny Linux, MacOS, Windows. Został napisany z użyciem platformy Mono i biblioteki GTK+. Do odtwarzania dźwięku oraz dekodowania i kodowania takich formatów jak Ogg Vorbis, MP3, FLAC itp., używa platform GStreamer i Helix. Banshee potrafi odtwarzać i importować muzykę, także z iPodów. Dzięki systemowi wtyczek możemy korzystać z raportowania granych utworów na liście Last.fm. Banshee jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji MIT.

Beep Media Player (BMP), program komputerowy spełniający funkcję odtwarzacza multimedialnego. Oparty na innym programie o nazwie XMMS.

Dragon Player – prosty odtwarzacz multimedialny przeznaczony dla środowiska graficznego KDE. Jest kontynuacją pierwotnie napisanego przez Maxa Howella odtwarzacza video dla KDE 3 zwanego Codeine. Dragon Player jest domyślnym odtwarzaczem między innymi w KDE 4 znajdującym się w Kubuntu 8.04. Został napisany w języku C++, a wykorzystuje m.in. biblioteki Qt. Dostępny jest na wolnej licencji GNU General Public License.

Exaile – program komputerowy do odtwarzania muzyki dla systemów uniksopodobnych oparty na GTK+ i wzorowany na Amaroku. Napisany jest w Pythonie i wykorzystuje GStreamer media framework.

ffdshow – filtr DirectShow i VfW dla wielu formatów audio i wideo, włącznie z DivX i XviD wykorzystujący bibliotekę libavcodec, XviD i inne biblioteki open source'owe. Ma bogaty zestaw filtrów postprocessingujących. ffdshow potrafi manipulować ścieżką dźwiękową przez dodawanie efektów specjalnych jak np. equalizer, dekoder Dolby itd.

foobar2000 – odtwarzacz plików dźwiękowych dla systemu Windows. Program został stworzony przez Petera Pawlowskiego twórcę niektórych wtyczek do innego odtwarzacza audio – Winampa. Program obsługuje 64-bitowe przetwarzanie i 32-bitowe próbkowanie dźwięku z ditheringiem. Duża liczba wtyczek umożliwia rozszerzenie podstawowych funkcji programu

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad. Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Od macOS 10.15 funkcje programu zostały rozdzielone na trzy osobne aplikacje: Muzyka, TV, i Podcasty.

JuK to program komputerowy do odtwarzania muzyki dla środowiska KDE. Jest on częścią pakietu z oprogramowaniem multimedialnym dla KDE kdemultimedia. Juk obsługuje kolekcje plików dźwiękowych w formatach MP3, Ogg Vorbis oraz FLAC.

Kaffeine – komputerowy odtwarzacz multimedialny, wykorzystujący bibliotekę Qt i działający w uniksowym środowisku graficznym KDE.

Kodi – alternatywny dashboard dla konsoli Xbox wydany w 2003 roku. Zastąpił rozwijany w latach 2002–2003 program Xbox Media Player.

Media Player Classic (MPC) – niewielki program przypominający swoim wyglądem Windows Media Player 6.4, ale technicznie zaktualizowany. Oprócz standardowych opcji odtwarzania multimediów, program umożliwia m.in. przechwytywanie obrazu oraz modyfikację ustawień dźwięku. Dostępne są również alternatywne kodeki, które pozwalają na odtwarzanie plików QuickTime i RealMedia na dowolnym odtwarzaczu.

MPlayer – The Movie Player – dostępny na zasadach wolnego oprogramowania odtwarzacz multimedialny oraz związany z jego rozwojem projekt informatyczny. Powstał w 2000 roku, jako odtwarzacz filmów dla systemu operacyjnego Linux. Jego ogromna popularność oraz porty na kolejne platformy sprzętowe i systemy operacyjne spowodowały w 2004 roku zmianę nazwy z The Movie Player for Linux na The Movie Player. Oprócz programu mplayer, służącego do odtwarzania filmów, w skład projektu wchodzi również program mencoder, przeznaczony do konwersji formatów i tworzenia nowych filmów i animacji z pojedynczych klatek obrazu.

MPXPLAY – 32-bitowy program posiadający interfejs tekstowy, będący odtwarzaczem plików audio dla systemów DOS oraz Microsoft Windows.

Music on Console (MOC) – napisany przy użyciu biblioteki ncurses konsolowy odtwarzacz muzyczny przeznaczony dla systemu Linux/UNIX. Przez wielu użytkowników ceniony jest ze względu na swoją prostotę, łatwość obsługi i małe zużycie zasobów komputera.

Nightingale – wolny odtwarzacz muzyczny i przeglądarka internetowa oparta na kodzie źródłowym programu Songbird. Silnik Nightingale jest oparty na XULRunnerze z bibliotekami m.in. takimi jak GStreamer oraz libtag. Odkąd oficjalne wsparcie dla systemu Linux zostało zakończone przez projekt Songbird w kwietniu 2010 r. część społeczności projektu Songbird, korzystająca z systemu Linux oddzieliła się od projektu Songbird tworząc projekt Nightingale. W przeciwieństwie do programu Songbird w którym do skiny i części funkcjonalności prawa autorskie są zastrzeżone, Nightingale jest dostępny w całości na wolnych licencjach – GPLv2, MPL i BSD.

Quod Libet – odtwarzacz muzyczny napisany w Pythonie i bazujący na GTK+, przeznaczony pierwotnie dla systemów uniksowych. Od wersji 2.2 dostępna jest także wersja dla systemów Windows. Do odtwarzania plików używa frameworka GStreamer.

Rhythmbox – odtwarzacz muzyczny przeznaczony dla środowiska graficznego GNOME. Wykorzystuje framework multimedialny GStreamer. Budowa programu inspirowana jest programem iTunes.

SMPlayer – odtwarzacz oparty na MPlayerze, dostępny na wolnej licencji GPL.

Songbird – program komputerowy z rodziny FLOSS, łączący odtwarzacz multimedialny i przeglądarkę internetową. Twórcą programu jest zespół programistów, który wcześniej pracował nad Winampem i Yahoo Music Engine.

Totem – domyślny odtwarzacz multimediów dla środowiska GNOME. Program może korzystać z silników GStreamer lub Xine. Totem potrafi odtwarzać różnorakie multimedia, muzykę i pliki wideo. Obsługuje również listy odtwarzania i strumieniowy transfer danych, dzięki czemu można wykorzystywać go do słuchania programu internetowych stacji radiowych. Aby odtworzyć strumień, należy z menu wybrać „Film/Otwórz z położenia” i w wyświetlonym polu wprowadzić odpowiedni adres internetowy. Totem w pełni obsługuje menu płyt DVD, dzięki czemu można poruszać się po nim za pomocą myszy.

VLC media player – odtwarzacz multimedialny rozwijany przez VideoLAN, rozpowszechniany na licencji GPL, który może być także używany jako serwer w sieciach komputerowych o dużej przepustowości.

Winamp – program komputerowy wyprodukowany przez Justina Frankela i Dmitra Boldyreva i ich firmę Nullsoft, służący do odtwarzania większości plików audio i wideo.

xine – biblioteka służąca do odtwarzania plików multimedialnych dla uniksowych systemów operacyjnych wydana na licencji GNU/GPL. Na jej bazie powstało kilka programów multimedialnych, między innymi Kaffeine i gxine. Biblioteka umożliwia odtwarzanie CD, DVD, VCD co więcej potrafi dekodować filmy/pliki zapisane w formacie AVI, MOV, WMV i MP3 z lokalnego dysku twardego, pokazywać multimedialny strumień przez Internet. xine jest biblioteką, która obsługuje bardzo wiele dostępnych formatów plików jak i tych, które są bardzo rzadko spotykane.

XMMS – wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny. Odtwarza pliki w formatach WAVE, MP3, Ogg, a także moduły muzyczne. Obsługa mechanizmu wtyczek pozwala ponadto na obsługę innych typów plików dźwiękowych.

XMMS2 jest to następca słynnego XMMS. XMMS2 został napisany całkowicie od początku. Główną różnicą jest fakt, iż XMMS2 działa na zasadzie daemona.