
Menedżer okien – program zarządzający rozmieszczeniem, zachowaniem i rysowaniem okien w obrębie systemu okien. Większość menedżerów okien jest elementem kompletnego środowiska graficznego dla danego systemu operacyjnego. Są one przeważnie napisane z wykorzystaniem jednej z istniejących bibliotek widżetów.

AfterStep – menadżer okien systemu X Window. Głównym celem programistów AfterStepa jest stworzenie konfigurowalnego, estetycznego menadżera okien, efektywnie zarządzającego zasobami systemowymi. AfterStep pierwotnie był wariantem FVWM, upodobniającym go do NeXTSTEP, lecz deweloperzy odbiegli od tej idei, odchodząc od FVWM i przepisując kod na nowo.

awesome – dynamiczny menedżer okien dla X Window System, napisany w języku C oraz Lua.

Beryl – otwarty menedżer okien i kompozycji dla środowiska graficznego X Window System. Jest odgałęzieniem projektu Compiz, z którym później znów się scalił, tworząc projekt Compiz Fusion.

Blackbox - menedżer okien dla graficznego interfejsu użytkownika X Window System. Jest to typowy minimalistyczny menedżer okien, popularny ze względu na dużą szybkość działania i "lekkość" środowiska.

Compiz – menedżer okien i kompozycji stworzony z myślą o wykorzystaniu możliwości XGL, opublikowany na otwartej licencji. Wypuszczony po raz pierwszy przez Novella w styczniu 2006. Oferuje różnorodne efekty graficzne, w minimalnym stopniu obciążając jednocześnie procesor. Niektóre z jego funkcji to wirtualne pulpity w formie sześcianu, galaretowate zachowanie okien podczas ich przesuwania, podgląd wszystkich okien programu/z konkretnego pulpitu/wszystkich otwartych.

dwm – dynamiczny menedżer okien dla X11. Jest bardzo podobny do wmii, lecz wewnętrznie posiada prostszą budowę. dwm został napisany w C. Jednym z założeń projektu jest nigdy nie przekroczyć 2000 linii kodu, a wszystkie opcje przeznaczone do konfiguracji są umieszczone w jednym pliku nagłówkowym.

Emerald – dekorator okien zajmujący się wyświetlaniem obramowań okien. Współpracuje z managerem okien Compiz Fusion.

Enlightenment – menedżer okien dla środowiska X Window System, który może być używany samodzielnie lub wraz ze środowiskami graficznymi takimi jak GNOME czy KDE. Jego głównym autorem jest programista i grafik Carsten Haitzler (Rasterman). Wydany na licencji BSD.

Fluxbox – menedżer okien dla X Window System. Kod Fluxboksa bazuje na kodzie Blackboksa 0.61.1, dzięki czemu zachowuje z nim pełną zgodność stylów/tematów i ze specyfikacją Extended Window Manager Hints.

F Virtual Window Manager – menedżer okien dla systemów uniksopodobnych na licencji GPL. Jest to jeden z najstarszych tego typu programów. Twm, na którym FVWM bazuje, przestał być rozwijany, natomiast FVWM przekształcił się w jeden z najbardziej elastycznych i konfigurowalnych menadżerów okien. FVWM jest połączeniem wyszukanego wyglądu z małym zużyciem procesora i dużą szybkością działania.

FVWM-Crystal - nakładka (temat) na FVWM, ułatwiająca korzystanie z tego środowiska. Posiada zestaw domyślnych stylów i recept. Dużą cześć opcji konfiguracyjnych można edytować z poziomu menu.

IceWM – menedżer okien dla systemu X Window. Został napisany w języku C++ przez Marko Mačka, a wydawany jest na licencji GNU LGPL. Jego cechami charakterystycznymi jest duża szybkość działania i małe wymagania sprzętowe. Dzięki temu działa wydajnie nawet na komputerach z niewielką ilością pamięci RAM oraz starszymi procesorami.

JWM – menadżer okien dla X Window System stworzony przez Joe Wingbermuehle'a. Został napisany w języku C i wykorzystuje jedynie Xlib jako minimum. Poprzez odpowiednie flagi kompilacji można dodać obsługę:ikon PNG, JPG i XPM Xft Xinerama FriBidi

Kwin – menedżer okien, wykorzystywany domyślnie przez środowisko graficzne KDE i będący częścią składową tego środowiska. Możliwe jest wykorzystanie KWin także jako samodzielnego menedżera okien lub wykorzystanie go w innym środowisku graficznym, możliwe jest też uruchamianie KDE z innym niż KWin menedżerem okien.

Metacity – opensource'owy menedżer kompozycji okien, używany standardowo w środowisku GNOME od wersji 2.2. Prace nad aplikacją rozpoczął Havoc Pennington. Program korzysta z GTK+ i dostępny jest na licencji GNU GPL.

PekWM – menedżer okien przeznaczony dla serwera X, napisany w C++ przez Claesa Nästena. PekWM powstał na aewm++, ale rozwinął się na tyle, że już nie przypomina aewm++. Posiada również rozbudowany zestaw funkcji, w tym grupowanie okien, automatyczne ustawienia, Xinerama.

Ratpoison - minimalistyczny menedżer okien dla X Window System. Jest rozpowszechniany na licencji GPL. Jego interfejs i zachowanie zostały zainspirowane przez GNU Screen. Pozwala on zarządzać oknami bez użycia myszy, stąd jego nazwa. Okna wyświetlane za pomocą Ratpoison nie posiadają dekoracji.

Stumpwm – menedżer okien dla X11, napisany całkowicie w języku Common Lisp, następca ratpoisona. Jego filozofia opiera się na minimalizmie wyrażanym między innymi w dekoracjach okien. Implementacja pozwala skonfigurować każdy aspekt działania menadżera w czasie jego działania.

twm to standardowy menedżer okien dla X Window System, począwszy od X11R4. Został napisany przez Toma LaStrange w języku C, przy pomocy biblioteki Xlib. Działa on poprzez zmianę rodzica okien z okna głównego na okno zawierające dekoracje i pozwalające swobodnie je przemieszczać. Obecnie takie rozwiązanie jest dominujące, jednakże wówczas był to wielki przełom. Na podstawie jego kodu napisano kilka innych menedżerów okien, przede wszystkim popularny do dziś FVWM.

Window Maker to menedżer okien działający w środowisku X Window. Jest częścią projektu GNUstep, którego celem jest stworzenie otwartej implementacji specyfikacji OpenStep emulującej środowisko graficzne systemu operacyjnego NeXTStep.

wmii – dynamiczny menedżer okien dla X11. Stworzony w 2003 i rozwijany z latach 2003-2006 przez Anselma R. Garbe, a od 2006 przez Krisa Maglione.

Xfwm - domyślny menedżer okien środowiska graficznego Xfce. Zawiera własny mechanizm zarządzania kompozycjami oraz narzędzia obsługi skrótów klawiaturowych oraz skórek. Zawiera zintegrowany menedżer kompozycji.