
Karta pamięci – półprzewodnikowy nośnik danych.

CompactFlash – karta pamięci, w której zastosowano pamięć Flash EEPROM, znalazła zastosowanie w takich urządzeniach jak aparaty cyfrowe, urządzenia telekomunikacyjne i inne. Compact Flash jest najdłużej dostępnym typem kart pamięci sprzedawanym do dziś.

HuCard – typ karty pamięci opracowanej przez Hudson Soft. Wielkością i kształtem przypomina kartę kredytową. HuCard zawiera układ scalony, umieszczony niedaleko 38 pinów komunikacyjnych, całość chroniona jest przez cienką plastikową osłonkę. Karty te były używane głównie przez konsole do gier firmy NEC PC Engine. W porównaniu do ówcześnie używanych kartridżów, HuCard były znacznie mniejsze i bardziej kompaktowe. HuCard różniły się także liczbą pinów od BeeCard, opracowanych także przez Hudson Soft dla komputerów MSX.
Memory Stick – karta pamięci, w której zastosowano pamięć Flash EEPROM opracowana przez firmę Sony. Używana głównie w aparatach cyfrowych Sony, konsolach do gier Playstation i telefonach komórkowych marki Sony Ericsson oraz NEC.

Microdrive – technologia produkcji dysków twardych o bardzo małych rozmiarach rozwijana przez IBM, a obecnie przez Hitachi.
microSDHC − rodzaj kart pamięci flash.

MultiMedia Card (MMC) – karta pamięci nieulotnej typu flash o rozmiarach 24 × 32 × 1,4 mm. Karta odznacza się wysoką wytrzymałością na warunki zewnętrzne. W odróżnieniu od kart SD karty MMC charakteryzują się brakiem przełącznika zabezpieczania danych przed zapisem. Choć karty MMC są rzadkością w nowoczesnych smartfonach, to ich wbudowane wersje eMMC są wciąż używane w bardzo wielu urządzeniach przenośnych, a także niektórych komputerach z wbudowaną pamięcią ROM.

PCMCIA – międzynarodowe stowarzyszenie producentów kart pamięci dla komputerów osobistych. Celem organizacji jest rozwijanie międzynarodowego standardu kart rozszerzeń dla komputerów przenośnych.

SD – standard kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami i masą. Standard rozwijał się wypracowując kilka wersji.

SmartMedia – typ karty pamięci wprowadzony na rynek w 1996 r. Karta ta wygląda jak miniaturowa dyskietka o wymiarach 45x37x0,76 mm. Zasilana jest napięciem 3,3 V lub 5,0 V. Posiada 22 styki do połączenia z urządzeniem obsługiwanym, standardowo jest to cyfrowy aparat fotograficzny. Dostępne są moduły o pojemności do 128 MB. Obecnie wycofana z produkcji z powodu niskich pojemności maksymalnych i zastąpiona innymi kartami, np. xD.

SxS – rodzaj pamięci flash przeznaczonej do szybkiego zapisu w sprzęcie profesjonalnym, głównie kamerach cyfrowych wysokiej rozdzielczości z rodziny XDCAM EX oraz XDCAM PXW. Jej twórcami i deweloperami są firmy Sandisk i Sony.

Karta pamięci xD – karta pamięci flash stosowana głównie w aparatach cyfrowych Olympus i Fujifilm. xD jest skrótem od extreme Digital. Karty te zadebiutowały na rynku w lipcu 2002 r. Produkują je Toshiba i Samsung dla Olympus i Fujifilm, a sprzedają je również pod swoimi markami Kodak, SanDisk oraz Lexar.