Bufor (geoinformatyka)W
Bufor (geoinformatyka)

Bufor – strefa, której granice są odległe od obiektu o zadaną wielkość. Buforowaniu poddane mogą być punkt, linia lub poligon. Wynikiem buforowania może być linia bądź wielokąt.

GDALW
GDAL

GDAL – biblioteka służąca do odczytu i zapisu rastrowych danych geoprzestrzennych. GDAL używa OGR do odczytu i zapisu wektorowych danych. Opracowany przez Franka Warmerdama. Obecnie projekt jest kontynuowany w ramach prac Open Source Geospatial Foundation i udostępniana jest na licencji Open Source.

GeotagowanieW
Geotagowanie

Geotagowanie – wstawianie znaczników z informacją o położeniu danego obiektu do tego obiektu. Geotagi mogą być np. automatycznie wstawiane do dokumentów wykonanych w urządzeniu o znanej pozycji – np. do zdjęcia wykonanego w telefonie komórkowym. Może to być jednak także proces wtórny, to znaczy znacznik można dodać ręcznie.

Map MatchingW
Map Matching

Map Matching – metoda porównania zmierzonych współrzędnych geograficznych z mapą cyfrową.

Mapa numerycznaW
Mapa numeryczna

Mapa numeryczna – mapa w formie cyfrowej, której obiekty przedstawione są w formie obrazów wektorowych lub rastrowych. Mapa numeryczna może być częścią Systemu Informacji Geograficznej. Pełni wtedy funkcję środka do wizualizacji danych geograficznych zawartych w bazie.

OpenAerialMapW
OpenAerialMap

OpenAerialMap (OAM) – społecznościowy serwis internetowy zawierający mapy zdjęć lotniczych dostępnych na wolnych licencjach. OpenAerialMap potrafi też wykorzystywać mapy konturowe z serwisu OpenStreetMap.

OpenLayersW
OpenLayers

OpenLayers – biblioteka napisana w języku JavaScript, ułatwiająca dodawanie dynamicznych map na stronach internetowych. Udostępniana jest na otwartej licencji BSD. Obsługuje formaty danych: KML, GML, GeoJSON; implementuje standardy OGC Web Map Service i Web Feature Service. Jest to projekt Open Source Geospatial Foundation.

OpenStreetMapW
OpenStreetMap

OpenStreetMap (OSM) – projekt społeczności internetowej mający na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej. Jest ona edytowalna przez zarejestrowanych użytkowników. Stworzenie i rozwój OSM było motywowane ograniczeniami w dostępności i wykorzystywaniu map oraz pojawieniem się niedrogich przenośnych urządzeniach do nawigacji satelitarnej.

PostGISW
PostGIS

PostGIS – rozszerzenie relacyjno-obiektowej bazy danych PostgreSQL dodające możliwość zapisywania danych geograficznych wprost do bazy danych zgodnie ze specyfikacją OpenGIS Simple Features dla profilu SQL.

Shuttle Radar Topography MissionW
Shuttle Radar Topography Mission

Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) – międzynarodowa misja przeprowadzona przez agencje kosmiczne Stanów Zjednoczonych (NASA), Niemiec (DLR) oraz Włoch (ASI), której celem było zebranie z pokładu promu kosmicznego Endeavour danych do opracowania numerycznych modeli terenu (NMT) lądow znajdujących się pomiędzy 56° szerokości geograficznej południowej a 60° równoleżnikiem szerokości geograficznej północnej. Rezultatem tej misji jest sukcesywnie publikowany od 2001 do 2004 NMT, powszechnie znanych jako SRTM. Była to pierwsza tego typu misja, która dostarczyła tak szczegółowy i jednorodny pod względem dokładności NMT dla niemalże 80% lądów Ziemi. Misja SRTM była pierwszym przypadkiem wykorzystania metody interferometrii radarowej, jednoprzebiegowej w celu pozyskania NMT z orbity okołoziemskiej.

WarstwicaW
Warstwica

Warstwica lub poziomica, izohipsa – linia krzywa na mapie łącząca punkty o takiej samej wysokości nad poziomem morza. Powstaje poprzez przecięcie powierzchni terenu płaszczyznami poziomymi, równoległymi i oddalonymi od siebie o stałą wartość cięcia poziomicowego. Rysunek na mapie odtwarza ukształtowanie terenu, a mapa z poziomicami nazywana jest mapą poziomicową (warstwicową).

WokselW
Woksel

Woksel – najmniejszy element przestrzeni w grafice trójwymiarowej, w pewnym sensie odpowiednik piksela w grafice dwuwymiarowej. Przy użyciu wokseli scenę przedstawia się jako trójwymiarową tablicę, na przykład 512×512×512 wokseli.